Dobrze rozpocząć sezon teatralny wybuchową mieszanką kolorów oraz dużą dawką humoru.
We wrześniu na afiszu WTP trzy tytuły: „Symfonia alpejska. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa”, „Ballady i romanse” oraz „I love Chopin”. Jeżeli jeszcze nie widzieliście – to świetna okazja, żeby nadrobić zaległości. Jeżeli już widzieliście – dodatkowa szansa do zanurzenia się ponownie w teatralne światy wykreowane przez zespół Pantomimy.
We wrześniu nowy sezon teatralny rozpoczniemy spektaklem Cezarego Tomaszewskiego „Symfonia alpejska. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa”. To fantazmatyczna historia zaginionego ciała Wandy Rutkiewicz, które nawiedza i wzywa zespół mimów w momencie, kiedy odmowa dyskusji, ucieczka i zniknięcie wydają się już jedyną słuszną drogą. „Symfonia alpejska” jest wyprawą w poszukiwaniu cielesno-politycznego uzdrowienia, wiodącą przez górskie hale, zamieszkane przez białych, puszystych Yeti, przypominających papieży i zjawy, łudząco podobne do Tomaszewskiego; łąki spowite legendą Wandy, unoszącą się we mgle; tybetańskie klasztory na szczytach ośmiotysięczników.
Gramy: 7, 8 września w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego (Piekarnia Żywa Kultura), ul. Księcia Witolda 62.
Trzech reżyserów – Zdenka Pszczołowska, Błażej Peszek i Piotr Soroka – przygotowali po jednej części przedstawienia, tzw. odcinku, który pozwoli na prezentację różnorodnych sposobów odczytania i przeniesienia na scenę idei romantycznych. Przedstawienie prezentowane było w finale konkursu Klasyka Żywa podczas 47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, z nagrodą za muzykę i jej performatywne wykonanie przez Szymona Tomczyka i Magdę Pasierską.
Gramy: 11, 12 września w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego (Piekarnia Żywa Kultura), ul. Księcia Witolda 62.
Najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy, duetu Piaskowski / Sulima w zabawny i czuły sposób rozprawia z twórczością Fryderyka Chopina. Chopin – ikona polskiej tożsamości narodowej, powód do dumy, przedmiot licznych badań, wręcz – obiekt kultu i popkulturowy celebryta znany z butelek alkoholi i opakowań czekoladek. Do dzisiaj pozostaje ╴obok Jana Pawła II, Lecha Wałęsy czy Roberta Lewandowskiego – jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Jego muzykę uważa się za wytwór geniusza, ale też wykładnię tego, co polskie, patriotyczne, narodowe, „nasze”.
Gramy: 14, 15 września w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego (Piekarnia Żywa Kultura), ul. Księcia Witolda 62.