W roku 2023 Jarmark Świętojański potrwa od 19 maja do 27 czerwca 2023 i odbędzie na obszarze wrocławskiego Rynku – przy Pręgierzu, ulicy Świdnickiej i Oławskiej.
Jarmark będzie czynny codziennie od godziny 10:00. To miejsce, w którym można zrobić unikalne zakupy. Nie brakuje punktów gastronomicznych, lokalnych produktów. Domki z rękodziełami to tradycja wrocławskich jarmarków. Kupimy w nich rzemieślnicze produkty, funkcjonują także cztery fotodomki:
- Leśny zakątek
- Relaks z naturą
- Rowerem po naturę
- Z naturą w tle
Chętni mogą również wypocząć na sztucznej plaży.
To właśnie Noc Świętojańska, kiedy to dzień jest najdłuższy w roku, stała się inspiracją i motywem przewodnim do zorganizowania od 19 maja do 27 czerwca 2023 r. Jarmarku Świętojańskiego, kiedy to na Rynku we Wrocławiu, ul. Świdnickiej i Oławskiej zaznasz uczty dla swoich oczu i podniebienia! – mówią organizatorzy.
Wróżby, czary, tajemnicze znaki – to tylko część z tego, czego można się spodziewać w Noc Świętojańską, obchodzoną 23/24 czerwca. Jest to bowiem zaczarowana noc, kultywowana dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Noc Świętojańska zwana również Sobótką, Nocą Kupały, Wigilią św. Jana była również świętem miłości oraz płodności. Odpowiednie powitanie lata miało zapewnić pomyślność zbiorów, dobrą pogodę i obfitość plonów. Do najpopularniejszych zwyczajów Nocy Świętojańskiej należy rzucanie wianków na wodę – jako wróżba dla panien i kawalerów, ponieważ dotyczy zamążpójścia i wyczekiwanej miłości. W Noc Świętojańską szukano również kwiatu paproci, który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście, mądrość i zdolność widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Według legendy niebieski kwiat paproci zakwita tylko raz w roku – właśnie w noc świętojańską. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Ci, co twierdzą że go widzieli, mówią że jest mały oraz niebieski. Z jednej strony kwiat paproci gwarantuje znalazcy szczęście, bogactwo oraz możliwość wpływania na uczucia innych, ale niestety z drugiej – jego samego prawdziwych uczuć pozbawia. Dlatego jeśli nawet nocna eskapada do lasu okaże się bezowocna, nie ma co rozpaczać. Wystarczy zerwać pęd paproci – ten dużo łatwiej znaleźć – i nosić go w portfelu jako szczęśliwy talizman. Dziś kultywowanie zwyczajów Nocy Świętojańskiej to przede wszystkim dobra zabawa, która stanowi element dawnych tradycji słowiańskich. – czytamy w informacji organizatorów.