Piwnica Świdnicka to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Wrocławia. Jedna z najstarszych w Europie i najstarsza w Polsce restauracja od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska. W tym roku ten niesamowity obiekt obchodzi swoją 750. rocznicę powstania!
Działająca od 1273 roku (z przerwami) Piwnica Świdnicka to średniowieczna restauracja, której mury widziały zdecydowaną większość historii miasta Wrocław. Jej nazwa pochodzi od innej dolnośląskiej miejscowości – Świdnicy – z której pierwotnie sprowadzano jęczmienne piwo serwowane stołującym się w niej gościom.
Podczas swojej 750-letniej historii restauracja przeżyła nie tylko wielu różnych władców, zarządców, bitew, Wojnę Światową, niezliczoną ilość gości, ale również szereg renowacji. Ostatnia istotna rozbudowa obiektu miała miejsce jeszcze w XV wieku i to wtedy Piwnica Świdnicka, którą możemy odwiedzić dziś na wrocławskim rynku, zyskała (w przybliżeniu) swój ostateczny kształt.
Duża współczesna modernizacja miała miejsce w 1904 roku, gdy wewnątrz budynku pojawiły się zaplecze kuchenne i oświetlenie elektryczne. W późniejszym okresie pojawiały się jeszcze mniejsze lub większe remonty, aczkolwiek utrzymywano ją w oryginalnym klimacie. Według danych sprzed 1939 roku, a więc wybuchu II Wojny Światowej, Piwnica Świdnica była w stanie pomieścić 700 gości, których obsługą zajmowało się aż 110 pracowników!
Na szczęście działania wojenne nie spowodowały większych zniszczeń budynku z zewnątrz, choć jej wyposażenie zostało znacznie rozgrabione i zdewastowane. Przez kilkanaście lat po zakończeniu II WŚ restauracja nie była wykorzystywana, ale po remoncie w 1960 roku zyskała nowe życie jako klub młodzieżowy wyposażony w salę kinową i bilardową, a na jej terenie odbywały się różnorodne wystawy.
Pod koniec XX wieku podjęto decyzję o przywróceniu pierwotnej funkcji piwnicy i ponownie można w niej zjeść pyszny obiad i napić się piwa. Dużym wyzwaniem przy tej renowacji były również prace związane z usunięciem skutków wielkiej powodzi, która nawiedziła Wrocław w 1997 roku i w znacznym stopniu uszkodziły ściany poprzez przesiąknięcie wody do podziemi Starego Ratusza. Po zakończeniu robót Piwnica Świdnica zyskała swój obecny kształt i wygląd, a jej łączna powierzchnia to blisko 1700 metrów kwadratowych!
Od grudnia 2017 do lipca 2022 roku restauracja była zamknięta, ale dzięki remontowi przeprowadzonemu przez miasto w 2020 roku udało się znaleźć nowego najemcę i od drugiego lipca zeszłego roku ponownie cieszy turystów z całego świata swoim niepowtarzalnym, średniowiecznym klimatem i wzbudza podziw odwiedzających historią, którą przeżyła. Łączny koszt remontu wyniósł ponad 4 miliony złotych, ale nie ma wątpliwości, że warto pielęgnować tak piękne i wyjątkowe obiekty. W tym roku Piwnica Świdnicka, pomimo wielu różnych zawirowań za przestrzeni wieków, obchodzi swoje 750. urodziny!
średniowieczny klimat! ? ! on znikł wraz w trakcie ostatniego remontu!