Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał już pierwsze wypłaty „trzynastek” na konta seniorów. Trafiają tam razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne ok. 9 mln osobom.

Na Dolnym Śląsku „trzynastki” dostanie 682 250 osób – w tym 275 000 mieszkańców subregionu Wrocławia, 249 000 mieszkańców subregionu Wałbrzycha i 158 000 mieszkańców subregionu Legnicy.

Dodatkowa trzynasta wypłata przysługuje osobom uprawnionym m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały, co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Wszystkie te osoby dostaną dodatkową wypłatę, jeśli 31 marca miały prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie im niestety przysługiwać – zapewnia regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Emerytury i renty są przez ZUS wypłacane na czas niezależnie od kryzysu epidemicznego. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenie, czyli tzw. „trzynastki”, która wynosi 1200 zł brutto, czyli 981 zł „na rękę”. Pierwsze „trzynastki” pojawią się na kontach emerytów już jutro, czyli pierwszego kwietnia.

Żeby dostać tą dodatkową wypłatę nie trzeba nic robić, gdyż będzie ono wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto. ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS w regionie jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się też martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet, jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Domożercy – rusza Wrocławski Festiwal Jedzenia w Domu

Poprzedni artykuł

Remont kultowego budynku – Fandom zabłyśnie na mapie miejskiej architektury

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.