Wielki sukces specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Po raz pierwszy na Dolnym Śląsku doszło do przeszczepienia serca. Biorcami okazali się być 26-letni mężczyzna i 20-letnia kobieta.
Wrocławski szpital to szósty tego typu ośrodek medyczny w Polsce, w którym można wykonać transplantację serca. Na początku lutego tego roku Ministerstwo Zdrowia wydało pozytywną opinię w tej sprawie. W poprzednich latach pacjenci ze wskazaniami przeszczepowymi przekierowywani byli do Zabrza lub Warszawy.
Historyczny, pierwszy przeszczep na Dolnym Śląsku odbył się 25 lutego. Biorcą został 26-latek z rozpoznaną niewydolnością serca w przebiegu wrodzonej kardiomiopatii rozstrzeniowej. Przez wiele lat z powodzeniem prowadzono u niego farmakoterapię, jednak po przejściu COVID-19 doszło u niego do zaostrzenia choroby.
Warto podkreślić, że zabieg trwał niecałą godzinę, zaś od momentu pobrania, do wszczepienia serca minęły ledwie 2 godziny i 20 minut. Dawca pochodził z dolnośląskiego szpitala.
– Oczywiście, że były emocje i wielka ekscytacja. W końcu chodzi o ludzkie życie, poza tym byliśmy pionierami na Dolnym Śląsku. – mówi dr Roman Przybylski, kardiochirurg, który stanął na czele zespołu transplantologicznego.
Dr Przybylski to doświadczony specjalista. Przeprowadził oba przeszczepy, a w swojej medycznej karierze już ponad 300 razy brał udział w przeszczepach serca. Poprzednio pracował w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w Krakowie. Jego mentorami byli prof. Zbigniew Religa i prof. Marian Zembala.
„To dar od losu.”
Jak czuje się pacjent? – Czuję się dobrze. To dar od losu, jakbym wygrał szóstkę w lotto. Teraz chciałbym zobaczyć się z rodziną i przyjaciółmi, którzy bardzo mnie wspierają. Mam nadzieję, że na Wielkanoc wyjdę do domu. To będą najlepsze święta. – powiedział pan Paweł – historyczny pierwszy pacjent, któremu przeszczepiono serce we Wrocławiu.
Drugi przeszczep odbył się 27 lutego. Tym razem lekarze uratowali życie 20-letniej kobiecie, która trafiła do szpitala w wyniku wstrząsu kardiogennego. W tym przypadku serce znalazło się w Ostrołęce. Zabieg zakończony został sukcesem, jednak pacjentka wciąż wymaga intensywnej terapii.
– Leciałem z tym sercem helikopterem. To było przeżycie nie do opisania. Czułem dumę, radość, ale jednocześnie wielką niepewność, czy zdążymy, i czy się serce przyjmie. – mówi dr Maciej Bochenek, kardiochirurg pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Warto pamiętać, że 5 listopada ubiegłego roku, minęło 35 lat od pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce. Wykonał ją prof. Zbigniew Religa z zespołem. Zabieg odbył się w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu.
Według danych z grudnia 2020 roku przygotowanych przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” w Polsce dokonano 146 przeszczepów serca. 415 osób czeka na przeszczep.
Filip Macuda