Po tym, jak dziennikarz Telewizji Republika Janusz Życzkowski oraz Marcin Torz – redaktor naczelny wrocławskiego portalu Ujawniamy.com stanowczo skrytykowali eksponowane w centrum Wrocławia plakaty promujące wystawę „Iron Man”, usunięto je z przestrzeni publicznej. Początkowo prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zarzekał się, że „nie będzie cenzurować” wystaw.
Plakaty pojawiły się w miniony weekend na ul. Szewskiej Wrocławia i natychmiast wzbudziły kontrowersje. Bardzo wiele osób oceniło plakaty jako promujące pedofilię. Widoczne były na nich nagie dorosłe osoby (kobieta przypominająca mężczyznę i mężczyzna wydający się być kobietą). Do obu sylwetek przypięte były pasem za szyję nagie dzieci. Sprawę ostro skomentował redaktor naczelny wrocławskiego portalu Ujawniamy.com Marcin Torz. Poinformował, że wystawa jest współfinansowana ze środków gminy Wrocław jako zadanie pod nazwą „Otwarta Pracownia Gepperta 2024”, na co z budżetu miejskiego wydano 150 000 zł. Beneficjentem dofinansowania jest Fundacja „Art. Transparent”. Wypowiedź pt. „Skandal we Wrocławiu! Zboczone plakaty przy placu zabaw” dostępna jest na platformie You Tube.
Jeszcze dzisiaj przed południem prezydent Wrocławia Jacek Sytryk na platformie X, odnosząc się do coraz głośniejszych w sieci zarzutów o promowanie perwersji i pedofilii pisał między innymi: Sztuka we Wrocławiu opiera się na wolności przekazu. Szanujemy to. (…) Galeria prowadzona jest przez niezależną organizację Art Transparent. Nie chcemy ingerować w treści wystaw organizowanych przez NGOsy. Osobiście nie jestem entuzjastą wspomnianej wystawy, ale w jeszcze większym stopniu jestem przeciw cenzurze, która dużej części z nas, kojarzy się ze smutnym okresem w naszej historii. Przed chwilą na profilu włodarza miasta pojawił się kolejny wpis w sprawie, gdzie czytamy: Departament Spraw Społecznych UM Wrocławia, który odpowiada za tematy związane z kulturą, poinformował mnie, że po rozmowie z kuratorką wystawy oraz jej autorami, organizacja za nią odpowiedzialna usunęła wystawę z ul. Szewskiej.
Sztuka we Wrocławiu opiera się na wolności przekazu. Szanujemy to. Mamy jednak świadomość tego, ze przestrzeń publiczna należy do wszystkich mieszkańców. Miasto nie jest organizatorem wystawy prezentowanej w ramach Galerii ulicznej Szewska Pasja. Galeria prowadzona jest przez…
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) April 16, 2024
Zwróciłem się do Prezydenta Sutryka z interpelacją o niezwłoczne usunięcie z ulic Wrocławia plakatów nieodpowiednich dla dzieci poniżej osiemnastego roku życia – poinformował rano radny Rady Miejskiej Wrocławia Andrzej Kilijanek. Gmina Wrocław zapłaciła tym ludziom 150 tysięcy złotych. Góra publicznych pieniędzy, za które promowane są ohydne, zboczone treści, w dodatku tuż obok placu zabaw – tak skomentował skandaliczną prezentację w przestrzeni publicznej wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski. Zanim usunięto plakaty, nieznane osoby zamalowały wulgarne plakaty. Odniósł się do tego redaktor Marcin Torz pisząc o skandalicznie ohydnej wystawie w centrum Wrocławia, w której za publiczne pieniądze promowana jest dewiacja. Dziękuję osobie, która zamalowała to coś. Podsumowaniem niespodziewanym okazała się decyzja operatora aplikacji Tik Tok, o czym poinformował redaktor Janusz Życzkowski: Tik Tok usunął mój film na temat wystawy na Szewskiej we Wrocławiu. Powodem naruszenie zasad: treści o charakterze erotycznym.
Tik Tok usunął mój film na temat wystawy na Szewskiej we Wrocławiu. Powodem naruszenie zasad: treści o charakterze erotycznym pic.twitter.com/ZG34oSZ3H7
— Janusz Życzkowski (@zyczkowski) April 16, 2024
W oficjalnym serwisie internetowym Wrocławia nadal można przeczytać zwiastun wystawy „Iron Man”. Czytamy tam między innymi: Najnowsze serie obrazów olejnych „Multikulti” i „Hortus Conclusus” przedstawiają sylwetki mężczyzn, akty młodzieńców, za pomocą których Jach wyraża aprobatę dla naturyzmu, związków partnerskich, idei wolnej miłości czy różnych tożsamości płciowych. Drugim biegunem wystawy jest prezentacja rzeźby Krystiana Truth Czaplickiego, który w swojej sztuce podejmuje temat struktur władzy, kwestionowania norm społecznych, a także wizualizuje bieżące niepokoje polityczne. Scalona z pacyfistycznym emblematem, masywna i dominująca sylweta półnagiego mężczyzny jest tu rodzajem satyry społecznej odnoszącej się do współczesnych wyobrażeń na temat człowieka XXI wieku. (…) Wystawa „Iron Man” realizowana w ramach zadania „Otwarta Pracownia Gepperta 2024” jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław. Wystawa „Iron Man” realizowana w Galerii Szewska jest dofinansowana przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. www.wroclaw.pl
- Fundacja Art Transparent ma siedzibę we Wrocławiu i działa od 2005 r. Od 2018 r. ma status organizacji pożytku publicznego.
- Według publicznie dostępnego rejestru wśród celów działalności jest propagowanie nowych zjawisk, w tym zwłaszcza nowych mediów, w kulturze i sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki, szeroko pojęta promocja wizerunku miasta Wrocławia i jego środowiska twórczego w kraju i za granicą; podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka.
- Organizuje Przegląd Sztuki SURVIVAL, od 2007 r. prowadzi Galerię Sztuki Współczesnej w dawnej pracowni prof. Eugeniusza Gepperta, a od 2021 r. także galerię Szewska.
Komentowane 2