1

Park Szczytnicki to przede wszystkim ogromna przyrodnicza różnorodność. Rośnie tu około 350 gatunków drzew z Europy, Azji i Ameryki. Swój dom ma tutaj, także 70 gatunków ptaków, a także lisów i innych mniejszych zwierząt.

Zacząć należy od tego co zapewne dla wielu osób jest interesujące najbardziej, czyli historii tego miejsca. Tereny, na których znajduje się dzisiaj Park Szczytnicki nie od zawsze należały do samego miasta. Niegdyś była w tym miejscu wieś Szczytniki w późniejszej części podzielona na Szczytniki Stare i Nowe. Jednak, już w XVII wieku mieszkańcy ówczesnego Wrocławia dostrzegli atrakcyjność tych terenów, co było swego rodzaju następstwem ciągle dynamicznie rozwijającej się aglomeracji. Dla takich ekspansja terytorialna to tylko następstwo rozwoju.

Na terenie wcześniejszych „Szczytnik” zaczęły powstawać podmiejskie osiedla rezydencjonalne. W 1783 roku Fryderyk Ludwik Hohenlohe, który był ówczesnym komendantem garnizonu wrocławskiego najpierw za własne pieniądze wykupił go, a następnie założył tu park. Jak się okazało jeden z pierwszych na kontynencie europejskim w stylu angielskim.

Czym wyróżniają się ogrody angielskie? Cechuje je naturalność. Tutaj wszystko nie jest tak rygorystycznie rozplanowane, jak w ogrodzie francuskim. Czasem natura sama ma wyznaczać swoje dalsze drogi rozwoju. Krajobraz charakteryzuje się naturalnością. Ma przypominać raczej park krajobrazowy, aniżeli ogród, w którym wszystko jest przycięte z niezwykłą precyzją. Przykładem ogrodu w stylu francuskim, gdzie natura jest w stu procentach podporządkowana jest człowiekowi jest chociażby nasz wrocławski Ogród Botaniczny.

W 1806 roku park został zdewastowany francuskich żołnierzy pod dowództwem Napoleona Bonaparte podczas oblężenia miasta. Po zakończeniu działań wojennych zdecydowaną większość szkód naprawiono. W 1833 roku w Parku Szczytnickim rozpoczęto organizować wyścigi konne co trwało do 1903 roku, na terenach których zarządcą była ówczesna Hala Stulecia. Na terenie parku znajdują się Kolumna Fryderyka Wilhelma II, Pomnik Friedricha Schillera oraz Pomnik Diany. Duże wkład we współczesny wygląd Parku Szczytnickiego miał Peter Joseph Lenne. Ogrodnik pochodzący z Berlina. Wiele rozwiązań wprowadzonych przez niego jest widoczna do dzisiaj. Między innymi liczne posągi czy rzeźby, które dzisiaj tam zobaczyć.

Park Szczytnicki położony jest w nieco spokojniejszej okolicy Wrocławia. Nieopodal Stadionu Olimpijskiego, „Hali Stulecia”, czy placu Grunwaldzkiego, Zacisza bądź osiedla Sępolno. Smakoszy dobrej włoskiej pizzy nie w sposób nie zaprosić do jednej z lepszych w naszym mieście pizzerii „Nel Parco” znajdującej się tuż przy nim od strony ulicy Parkowej.

Do Parku Szczytnickiego, który można zapewne zakwalifikować do kategorii #SymboleMiasta, będziemy jeszcze wracać, zatem do zobaczenia na kolejnym niedzielnym spacerze.

Dariusz Nowakowski

Rafał Kozłowski: „Nie czekaj na innych, bo często ci „inni” też czekają właśnie na kogoś”

Poprzedni artykuł

Biometan i wodór to gra o gigantyczne pieniądze – PGNiG z dalekosiężnym planem [VIDEO]

Następny artykuł

Możesz także polubić

1 Treść komentarza

  1. […] podobnie jak w całym Wrocławiu, można się… zakochać. Można też wybrać się do Parku Szczytnickiego lub do wrocławskiego ZOO. Wrocław naprawdę jest pięknym […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.