W sobotę i niedzielę we Wrocławiu odbędą się obchody związane z upamiętnieniem żołnierzy drugiej konspiracji walczących z reżimem komunistycznym w latach 1945 – 1963.
Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Ilona Gosiewska podkreśla, że 1 marca jest dniem szczególnym dla jej organizacji. Przez ostatnie 10 lat poznawaliśmy wrocławskich, dolnośląskich Żołnierzy Wyklętych, mamy stały kontakt z ich rodzinami – powiedziała prezes Stowarzyszenia. Dominik Rozpędowski – jeden z koordynatorów dni pamięci o Żołnierzach Wyklętych uważa, że ludzie ci [dolnośląscy Żołnierze Wyklęci – przyp. red.) mieli duży wpływ na kształtowanie się samej organizacji. Mamy świadomość, że tematyka Żołnierzy Wyklętych stała się w ostatnich lata mocno spopularyzowana. Jednak dla naszych działań, jest ona nadal niezmiennym i istotnym obszarem – akcentuje Dominik Rozpędowski.
Głównym gościem będzie Pani Lidia Lwow – żołnierz AK, skazana na dożywocie w 1950 r., która z kazamatów UB wyszła w 1956 roku. Po śmierci żony majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko” stała się jego partnerką. Drugą osobą jest Eugeniusz Siemaszko, który w 1946 r. został skazany na śmierć przez władze komunistyczne, lecz po 10 latach więzienia wyszedł na wolność.
Obchody zostały podzielone na dwa dni, w których będą wydarzenia zarówno kulturalne, jak i sportowe. W sobotę odbędzie się maraton filmowy i tematyczny związany z Żołnierzami Wyklętymi. Z kolei w niiedzielę na Stadionie Olimpijskim odbędzie się kolejna edycja Biegu Wilczym Tropem – na dystansach: 1963 metry, 5 km i 10 km.
- Zapisy na bieg odbywają się poprzez formularz: https://www.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5258
Efektem finalnym obchodów będzie marsz pamięci w stolicy województwa dolnośląskiego z elementami muzycznymi i inscenizacjami. Poniżej przedstawiamy harmonogram wydarzeń:
Sobota – 29 lutego 2020
12:00 – 22:00 Maraton filmowo-dyskusyjny w Civitas Christiana (ul. Kuźnicza 11)
17:00 Porządki na kwaterach ofiar komunizmu (cmentarz Osobowicki – pola 81a i 120)
Niedziela – 1 marca 2020
8:30 Oficjalne uroczystości państwowe (główna brama cmentarza Osobowickiego)
10:00 Bieg Tropem Wilczym (Stadion Olimpijski)
12:00 Uroczysta Msza św. (kościół pw. św. Elżbiety)
16:00 Wydarzenie filmowo-muzyczne (pl. Wolności)
19:00 Marsz Pamięci. Trasa: Rynek – Pl. Gołębi – Świdnicka – Pl. Wolności.
- Organizatorem jest Stowarzyszenie Odra-Niemen, a partnerami są Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Stowarzyszenie Wielki Śląsk. Więcej informacji na temat wydarzeń można uzyskać: https://www.facebook.com/events/696462824224068/ lub https://www.facebook.com/OdraNiemen