We Wrocławiu trwa dostarczanie paczek osobom potrzebującym, m.in. niewidomym i niedowidzącym seniorom. Pomimo tego, że wsparcie otrzymało już kilkadziesiąt tysięcy osób, wielu potrzebujących wciąż czeka na pomoc. Wśród nich są także dzieci, które uczestniczą w lekcjach online.
Pierwsze paczki z żywnością i środkami higieny już trafiły do podopiecznych lokalnego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. Kolejne będą dostarczane etapami. Znajdą się w nich przybory kuchennie i inne praktyczne przedmioty, które tej wyjątkowej grupie seniorów przydadzą się także po okresie epidemii – mówi dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks.
W projekt zaangażowało się centrum Magnolia Park, które skompletowało zawartość 100 paczek. Jako społecznie odpowiedzialne centrum dbamy o mieszkańców Wrocławia i pozostajemy blisko nich. Wiemy, że wzajemne wsparcie jest teraz najważniejsze – mówi Marta Kocik, manager ds. marketingu i PR w Magnolia Park.
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego wskazało seniorów z dysfunkcją wzroku jako grupę docelową, centrum Magnolia Park przygotowało przesyłki, z kolei odbiorców wybrał Polski Związek Niewidomych. Są to osoby niewidome lub niedowidzące powyżej 60. roku życia. Niektóre nie wychodzą z domu, bo cierpią także na inne schorzenia. Inne cały czas muszą mieć kogoś obok siebie. Takie gesty jak paczki są bardzo pomocne w przetrwaniu tego przykrego czasu – mówi wiceprezes PZN Okręg Dolnośląski Marzena Liczmonik.
Paczki dla seniorów to nie jedyny projekt realizowany ostatnio we Wrocławiu. Szczególną opieką w trudnym czasie są objęci także najmłodsi wrocławianie. Prezenty dostają np. dzieci obcojęzyczne z klas przygotowawczych działających w sześciu wrocławskich szkołach. Wrocław ma takich klas najwięcej w Polsce. Uczęszczają do nich dzieci migrantów ze wszystkich stron świata: z Ukrainy, Brazylii, Nigerii czy Korei. Po przeprowadzce do Wrocławia muszą przystosować się do nowych warunków. Uczą się więc języka i kultury polskiej, poznają miasto, dowiadują się, gdzie załatwiać codzienne sprawy. W normalnych warunkach chodzą do szkoły, lecz teraz uczestniczą w zajęciach edukacyjnych online.
Niestety, nie wszyscy mają w domach odpowiedni sprzęt, dlatego w ramach akcji Magnolia Park Pomaga najbardziej potrzebujące dzieci wskazane przez szkoły otrzymały 12 laptopów. Bardzo chętnie przyłączamy się do takich akcji jak te organizowane przez WCR na rzecz seniorów i dzieci, a ponadto samodzielnie wychodzimy z inicjatywami. Drugą partię komputerów, także w ramach Magnolia Park Pomaga, przekazaliśmy młodym podopiecznym działającego u nas stowarzyszenia Siemacha – informuje Marta Kocik.
Z kolei Dorota Feliks z WCRS podkreśla, że pomoc była niezbędna, ponieważ niektóre dzieci znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Nie chcieliśmy, żeby poczuły się wykluczone. Przekazując komputery, zapewniamy im stały kontakt z nauczycielami i rówieśnikami. Laptopy z pewnością ułatwią dzieciom adaptację i naukę także po okresie izolacji społecznej.
Ilu seniorom i dzieciom udało się pomóc do tej pory? WCRS szacuje, że jest to kilkadziesiąt tysięcy osób. Inne projekty zrealizowane przez WCRS to m.in. „Danie dla Seniora” (akcja wspierająca zarówno osoby starsze jak i restauracje), telefony wsparcia, zakupy dla seniorów z udziałem wolontariuszy, paczki żywnościowe, pakiety z maseczkami czy spotkania e-learningowe.
Magnolia Park także w czasie epidemii udziela pomocy na szeroką skalę. Działania rozpoczęły się już w kwietniu, kiedy do placówek medycznych centrum przekazało środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące, środki czystości czy produkty kosmetyczne. Ważnym elementem wsparcia było także rozwieszenie bilboardów na terenie Wrocławia w wyrazie podziękowania i wsparcia dla całej służby medycznej.