Nie tak dawno kraje zachodnie pomagały nam, dziś my jeździmy z darami na wschód – mówi radny Rady Miejskiej Wrocławia Jarosław Krauze. Ci ludzie cieszą się ze wszystkiego, ale najbardziej z tego, że ich odwiedzamy – dodaje Kazimierz Pabisiak, członek Rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi, która wraz z partnerami po raz siódmy organizuje w okresie przedświątecznym akcję „Paczka dla Lwowiaka”.

Żywność trwała, artykuły higieniczne, produkty do dezynfekcji czy środki czystości – to wszystko chętni mogą zawozić do wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bolesława Krzywoustego przy ul. Jantarowej 5. Tam właśnie składowane są dary, które 4 grudnia udadzą się w podróż do Lwowa i okolic, by wesprzeć miejscową ludność – naszych rodaków, ale nie tylko. Wspomniane artykuły będą zbierane do 2 grudnia, lecz to nie jedyna forma pomocy. Mianowicie do 15 grudnia można również wpłacać datki na konto Fundacja Św. Jadwigi, pl. Staszica 4, 50-221 Wrocław – Nr konta 49 1020 5242 0000 2902 0118 0504 – z dopiskiem „Pomoc Lwów”

Za projektem, poza wspomnianą Fundacją, tradycyjnie już stoją Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Urząd Miejski Wrocławia, 1 KS Ślęza Wrocław oraz Straż Miejska biorąca czynny udział w gromadzeniu darów. Jeśli ktoś z Państwa nie jest w stanie osobiście dostarczyć swojej przesyłki na ul. Jantarową, może wykonać telefon do dyżurnego (w dniach 24.11 – 27.11 i 30.11 – 2.12, w godz. 8-17, nr 71 37 00 253). Po paczkę przyjedzie wysłannik Straży Miejskiej i przewiezie pod właściwy adres.

Akcja odbywa się pod patronatem prezydenta Jacka Sutryka, a tym razem ciężarówka z darami wyruszy 4 grudnia, by jeszcze przed wigilią móc wszystko rozdysponować. Również pośród dzieci, stąd też potrzebne są m.in. pieluchy czy zabawki – wyjaśnia radny Jarosław Krauze przedstawiciel Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

Zebrane dary zostaną przekazane m.in. dzieciom z Domowego Hospicjum przy Katedrze Lwowskiej, podopiecznym Domu Miłosierdzia dla Seniorów w Brzuchowicach oraz potrzebującym rodzinom ze Lwowa i innych miejscowości.

Od początku akcji jej motorami napędowymi są Justyna Staszak i Kazimierz Pabisiak, pracownicy Politechniki Wrocławskiej i członkowie Fundacji. Zaczynaliśmy w 2014 roku, ale wtedy wysłaliśmy paczki niewielkim busikiem. A teraz jeżdżą ciężarówki z ładunkiem 4-5 ton – obrazowo tłumaczy Kazimierz Pabisiak. Przed rokiem, poza artykułami spożywczymi i codziennego użytku, udało się również zebrać 11 tysięcy złotych w gotówce. W czasie pandemii, trudno zmuszać kogoś do chodzenia po sklepach. Dlatego nie chciałbym sugerować, jakie produkty są najmilej widziane. Sam byłem jeszcze niedawno „plusowy” i wychodzę dopiero na prostą. Można też przelać przez internet dowolną kwotę lub poprosić o to bliskich, jeśli starsi będą mieli taką wolę. Każdy wedle potrzeb i możliwości – mówi Kazimierz Pabisiak.

Dodajmy, że Lwów i Wrocław to miasta partnerskie, a Jacek Sutryk swoją pierwszą zagraniczną wizytę w charakterze prezydenta złożył właśnie w tym ukraińskim mieście. Tamtejsza Politechnika Lwowska współpracuje dziś z Politechniką Wrocławską, a doktoranci z Ukrainy przyjeżdżają na praktyki zawodowe do Wrocławia i Dortmundu. Absolwenci tychże praktyk również pomagają później lwowiakom.

Wyjazdy dydaktyczne naszej młodzieży w tamte strony, z dyrektorem departamentu edukacji Jarosławem Delewskim, to żywa lekcja historii, a przy tym pobudzanie wrażliwości na potrzeby innych. Zresztą cała akcja jest zasługą właśnie uczniów, przedszkolaków i wspaniałych nauczycieli z wrocławskich szkół. To dzięki ich zaangażowaniu lwowiacy mogą się cieszyć z darów. Wiele z tych dzieci, do których trafiają przesyłki, jest nieuleczalnie chorych. Z kolei jedna pani profesor, przykuta do łóżka, wciąż pracuje, korzystając z przesuwnego stojaka na jedzenie. Bo głowę i ręce ma sprawne. To dla tych ludzi niezwykle ważne, że my, wrocławianie, pamiętamy o nich – kończy Kazimierz Pabisiak.

Szczegóły akcji i planowanej eskapady:

Justyna Staszak – tel: 693388088

Kazimierz Pabisiak – tel: 574117500

Strona Fundacji:

http://www.fundacja-swjadwigi.pl/

Sukces żeńskiej drużyny Śląska w Gdańsku – męska ekipa rezerw po porażce

Poprzedni artykuł

„Wartościowy produkt to ten, który służy dłużej, niż przez dekadę” – najwydajniejsze oświetlenie powstaje we Wrocławiu

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

  1. […] dla naszych rodaków na wschodzie. Wciąż można natomiast wpłacać datki pieniężne. Jak już informowaliśmy w naszym portalu, to to już siódma edycja „Paczki dla […]

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.