W sytuacji trudnej ze względu na pandemię oraz w kontekście wielu niedoborów, jakie zastała nowa dyrekcja lecznicy, należy się odnieść z wielkim szacunkiem do pracy kadry Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego – powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski zwrócił uwagę na fakt, że wypowiedzi jakie pojawiły się w przestrzeni medialnej bezpodstawnie narażają szpital na utratę reputacji wśród pacjentów.
Marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski oraz wicemarszałkowie Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko spotkali się dzisiaj w Wałbrzychu z politykami Platformy Obywatelskiej, którzy kilka dni temu, co relacjonowaliśmy w naszym serwisie, podnieśli rozmaite wątpliwości i zarzuty dotyczące funkcjonowania Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego.
Obecnie pod opieką wałbrzyskiej lecznicy znajduje się prawie 550 pacjentów, w tym ponad 100 znajduje się tu na „łóżkach covidowych”. Pacjenci są leczeni na wszystkich oddziałach, w tym na kardiologii, nerurologii, onkologii i pediatrii – poinformował wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Samorządowiec stanowczo zdementował plotkę medialną o rzekomej operacji zakończonej bez lekarza. Powielanie takiego typu przekazów wicemarszałek uznał za nieodpowiedzialne i wywołujące lęk pacjentów. Zaprzeczył także pomówieniom, jakoby pacjenci przyjmowani do szpitala, nie byli testowani pod kątem koronawirusa.
Jako mieszkaniec regionu wałbrzyskiego wiem jak bardzo negatywnie są przyjmowane niezgodne z faktami treści dotyczące Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego. Od czasu powołania nowej dyrekcji placówka zatrudniła 17 lekarzy, 12 pielęgniarek, 5 salowych, 4 opiekunów medycznych oraz wielu innych pracowników zasilających personel szpitala. W kontekście trudnej sytuacji kadrowej całej polskiej służby zdrowia te dane świadczą o skutecznym wychodzeniu z problemów wałbrzyskiego szpitala, w czym samorząd Dolnego Śląska nadal będzie pomagał – zadeklarował wicemarszałek Grzegorz Macko.
Systematycznie rekrutujemy nowe kadry dla szpitala i jest utworzony w tym celu zespół zajmujący się pozyskiwaniem lekarzy, pielęgniarek oraz osób na inne stanowiska związane z funkcjonowaniem naszej placówki – zapewniła pełniąca obowiązki dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego Adriana Tomusiak.
Dr Ryszard Serafin, mówiąc w imieniu lekarzy, pielęgniarek i personelu szpitala podkreślił, że szpital jest największym pracodawcą w Wałbrzychu i leczy kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie. Wszelka debata o szpitalu prowadzona przez osoby, które nie są fachowcami może w codziennej pracy przeszkadzać.
Samorządowcy i przedstawiciele szpitala odpowiadali także na pytania dziennikarzy podczas briefingu przed wałbrzyską lecznicą. Przebieg briefingu dostępny był na żywo poprzez medium społecznościowe.
Od czasu zmian przeprowadzonych w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, nie ustaje negacja decyzji podjętych latem tego roku przez zarząd województwa dolnośląskiego. Jak już informowaliśmy w naszym portalu, odwołana została dotychczasowa dyrekcji placówki oraz został zwolniony ze stanowiska lekarskiego urzędujący prezydent Wałbrzycha.
Posłanka i senatorka z Wałbrzycha, radni sejmiku i miasta – reprezentujący Platformę Obywatelską stawiają rozmaite tezy, których skutkiem może być lub nawet jest niepokój czy wręcz lęk pacjentów. Samorząd regionu i pracownicy szpitala po raz kolejny apelują o umiar i prowadzenie debaty poza codzienną służbą dla zdrowia pacjentów. Czy tym razem apel spotka się ze zrozumieniem – pokaże czas, który dla pacjentów i personelu biegnie zupełnie innym rytmem, niż dla polityków.
Krzysztof Kotowicz