Oszuści wykorzystują najróżniejsze sposoby, aby wyłudzić od innych pieniądze. Obok oszustw „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek” pojawiają się także oszustwa „na opał”. Ofiarami takiego nieuczciwego działania stali się w minionym roku, między innymi mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Wychodząc naprzeciwko takim zdarzeniom, apelujemy o rozwagę podczas internetowych zakupów. Rozsądek, ograniczone zaufanie i niepodejmowanie pochopnych decyzji mogą ustrzec nas przed utratą pieniędzy.
Sezon grzewczy to doskonała okazja dla oszustów. Przestępcy zamieszczają w Internecie oferty sprzedaży opału, pobierają zaliczki i nie wywiązują się z umowy. W taki właśnie sposób w poprzednim sezonie zostali oszukani między innymi mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Jeden z pokrzywdzonych z powiatu lubińskiego znalazł na portalu społecznościowym ofertę sprzedaży drewna opałowego w atrakcyjnej cenie.
W rozmowie telefonicznej ze sprzedawcą ustalił szczegóły transakcji. Mężczyzna wpłacił zaliczkę na wskazane konto bankowe i oczekiwał na przesyłkę. Niestety czas realizacji zamówienia minął, a kupujący nie otrzymał towaru. Gdy kontakt ze sprzedawcą się urwał, mężczyzna uświadomił sobie, że został oszukany.
W związku z powyższym, aby takie sytuacje się nie powtórzyły w tym sezonie, apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas internetowych zakupów. Prosimy o ograniczone zaufanie podczas zamawiania opału.
„Super oferta” i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem. Zachowajmy dużą ostrożność oraz zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznanych sprzedawców. Sprawdzajmy ich wiarygodność. Przy składaniu zamówienia wybierajmy opcję zapłaty przy odbiorze.
Informacja prasowa: podkom. Przemysław Ratajczyk / źródło: KPP w Lubinie