Spotkania z przedstawicielami kultur z różnych zakątków świata, warsztaty kulinarne, ekologiczne i międzypokoleniowe, wycieczki śladami osiedlowych historii, a nawet rodzinne tworzenie robota – poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek wrześniowego naboru do Mikrograntów. Jesienią w całym mieście zostaną zrealizowane aż 33 nowe lokalne inicjatywy!

W zapowiadanym w naszym portalu i trwającym od 1 do 15 września ostatnim w tym roku naborze do Mikrograntów można było zgłosić propozycje na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Jak zawsze nabór podzielony był na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Mimo pandemii i funkcjonowania w trudniejszych niż w poprzednich latach warunków, wrocławianie i wrocławianki kolejny raz udowodnili swoje ogromne zaangażowanie zgłaszając rekordowe 129 propozycji na działania w całym mieście! Spośród nadesłanych zgłoszeń wybrano 33 projekty, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych, w zależności od ścieżki). Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną już wkrótce we Wrocławiu?

  • Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Z 85 zgłoszonych pomysłów w skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek ścieżki komisje wybrały 13 inicjatyw – po 3 z Fabrycznej, Krzyków oraz Psiego Pola i 4 ze Śródmieścia.

Wśród zwycięskich propozycji znalazło się sporo propozycji edukacyjnych, m.in. warsztaty malowania i fotografii dla seniorów z Psiego Pola, teatralne improwizowane zajęcia dla kobiet oraz cykl spotkań, których motywem przewodnim będzie proces fermentacji. Zaplanowano też działania, które na celu mają integrację różnych środowisk. Na Złotnikach odbędą się międzypokoleniowe zajęcia odkrywające wspólne potrzeby najstarszych mieszkańców i mieszkanek osiedla, na Przedmieściu Oławskim spotkania z różnymi obliczami kultury iberyjskiej, a na Maślicach i Stabłowicach rozśpiewane wielokulturowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

We wrześniowym naborze wybrane zostały także działania zachęcające do wspólnego odkrywania osiedlowych historii – spacery śladami lokali usługowych i rzemieślników z Gajowic, osiedlowe tworzenie śpiewnika z ulubionymi utworami czy też rowerowe wyprawy po wrocławskich plenerach filmowych.

Więcej informacji o zwycięskich projektach: TUTAJ

  • Mikrogranty młodzieżowe

Wrocławska młodzież, mimo trudnej sytuacji i ograniczonego pola do współpracy, także i tym razem postanowiła wziąć miasto w swoje ręce!

W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat wsparcie otrzyma 10 projektów, a trzy dodatkowo trafiły na listę rezerwową i czeka na decyzję o dofinansowaniu. Młodzi realizatorzy i realizatorki jesienią zorganizują m.in. wielokulturowe warsztaty, na których będzie można poznać kuchnie z różnych części świata, międzypokoleniowe spotkania przy warcabach oraz zajęcia aktorskie i muzyczne, które zakończą się stworzeniem podwórkowego musicalu. Do połowy grudnia młodzież zrealizuje także grę fabularną odkrywającą osiedlowe historie z Księża Małego i Wielkiego oraz cykl spotkań z kulturą Japonii, których motywem przewodnim będzie subkultura skateboardingu.

Opisy zwycięskich projektów: TUTAJ

  • Mikrogranty NGO

W działania we Wrocławiu ponownie zaangażują się także lokalne NGO-sy.

W ścieżce dla organizacji pozarządowych (działających do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 31 zgłoszonych inicjatyw niezależni eksperci wybrali 10 projektów. Wśród nich znalazła się mocna reprezentacja działań międzykulturowych. Jesienią nie wyjeżdżając z Wrocławia będzie można zapoznać się bliżej z obyczajami i tradycjami Ameryki Łacińskiej, wziąć udział w cyklu warsztatów odkrywających tajniki kuchni włoskiej oraz skierowanych do dzieci w wieku 7-10 lat muzycznych podróżach po Afryce. W ramach Mikrograntów NGO zorganizowane zostaną również m.in. zajęcia animacji poklatkowej, które przybliżają sztukę abstrakcyjną i film artystyczny, warsztaty inspirowane upcycklingiem oraz rodzinne spotkania, na których poznając podstawy robotyki, wspólnymi siłami będzie można stworzyć własnego robota!

Opisy zwycięskich propozycji: TUTAJ

Terminy realizacji wszystkich wybranych propozycji ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją. Projekty muszą zostać zrealizowane do grudnia 2020 roku. Kolejny nabór odbędzie się w lutym 2021 roku – więcej informacji już pod koniec tego roku!

Więcej informacji:

www.wroclaw.pl/Mikrogranty

www.strefakultury.pl/mikrogranty

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyNGO

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe

www.facebook.com/mikrogranty

www.instagram.com/mikro.granty

  • Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.
  • Celem programu jest pomoc w zdobyciu lub rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw lokalnych, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów.
  • Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.
  • Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 (obecnie Strefa Kultury Wrocław) oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

Jechał po pijaku i przywalił w znak drogowy – sytuację dostrzegł policjant, który był po służbie

Poprzedni artykuł

Zmiana na ostatniej prostej – wczoraj na Partynicach nie zabrakło zaskakujących wyników

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.