Program Osiedla Kultury i Sztuki ruszył. Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych na przedsięwzięcia artystyczne mogą pozyskać indywidualni artyści, rady osiedli, grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe. Nabór wniosków już w toku.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wraz z Dolnośląskim Laboratorium Kultury i Wrocławskim Forum Osiedlowym, ogłosił nabór do projektu Osiedla Kultury i Sztuki. To druga edycja projektu, który ma zachęcić lokalnych artystów i mieszkańców do organizacji wydarzeń kulturalnych w ich najbliższym sąsiedztwie. Ponownie można otrzymać 5 tysięcy złotych dofinansowania na działania kulturalne, ale tym razem w puli jest dwukrotnie więcej środków niż w zeszłym roku.
- Więcej informacji o naborze oraz wnioski konkursowe znajdują się na stronie https://okis.pl/osiedla-kultury-i-sztuki-nabor-2024/.
Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców, integracja sąsiedzka, zwiększenie dostępu i uczestnictwa w kulturze w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe oraz promocja dolnośląskich artystów. O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty kultury mające swoją siedzibę na terytorium województwa dolnośląskiego, w szczególności: artyści indywidualni, zespoły i grupy artystyczne, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne.
Projekt cieszył się ogromnym powodzeniem zarówno wśród dolnośląskich artystów jak i Rad Osiedli. I to rady oraz mieszkańcy dopytywali o kontynuację. Na osiedla, czyli nie do sal koncertowych, w których na co dzień możemy bywać, ale do najmniejszych społeczności lokalnych sprowadziliśmy wspaniałych artystów z całego regionu. Staramy się dodatkowo o środki na projekt z Narodowego Centrum Kultury i jeśli uda się je uzyskać, zwiększymy pulę środków – mówi Izabela Duchnowska z Dolnośląskiego Laboratorium Kultury.
Organizatorzy konkursu chcą zachęcić mieszkańców do oddolnych działań promujących kulturę Dolnego Śląska we Wrocławiu. Przedsięwzięcie artystyczne musi zostać zrealizowane do 31 października 2024 roku. Pilotaż programu wypadł bardzo dobrze. Z programu w 2023 roku skorzystało 17 osiedli, co dało 43 wydarzenia. Były to warsztaty, koncerty czy spektakle, które cieszyły się dużą popularnością. Ze względu na te dobre wyniki, w tegorocznym naborze spodziewamy się jeszcze większego zainteresowania udziałem w projekcie – wyjaśnia przedstawiciel Wrocławskiego Forum Osiedlowego Sławomir Czerwiński. –
Chcę podziękować partnerowi społecznemu tego projektu, czyli Wrocławskiemu Forum Osiedlowemu. Można zza biurka urzędniczego wymyślić wiele rzeczy, a one potem niekoniecznie działają. Postawiłem na dialog i współpracę. Zeszłoroczny program został opracowany wspólnie z WFO i poprzednia edycja została przyjęta z entuzjazmem. Wykonaliśmy ewaluację, dlatego kontynuujemy projekt i ogłaszamy nabór już teraz, żeby rady osiedli mogły zacząć planować i od początku wiosny realizować swoje pomysły. Aplikować mogą rady osiedla w duecie z artystami. To jest istotne, żeby już na etapie składania wniosku się porozumieć i uniknąć nieporozumień w trakcie realizacji. Mam nadzieję, że entuzjazm z zeszłego roku zostanie zwielokrotniony. Odwiedziłem kilkanaście takich wydarzeń w zeszłym roku i muszę powiedzieć, że kreatywność wnioskodawców jest niesamowita – podsumowuje członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj.