Klub Radnych Nowa Nadzieja zgłosił na czwartkową sesję Rady Miejskiej Wrocławia projekt stanowiska w sprawie przestrzegania zasad współżycia społecznego, wystrzegania się komunikacji pogardy i mowy nienawiści. Jeszcze przed rozpoczęciem się sesji, radni Nowej Lewicy zorganizowali konferencję prasową przeciwko ksenofobii i mowie nienawiści, która odnosiła się do zgłoszonego projektu.
Sprzeciw opozycyjnych radnych wobec sposobu komunikacji władz Wrocławia to odpowiedź na ostatni skandal z udziałem prezydenta Jacka Sutryka, który obraził mieszkańca z niepełnosprawnością. Przypomnijmy, że włodarz stolicy Dolnego Śląska zdecydował się na wymianę zdań na portalu społecznościowym z jednym z mieszkańców. Poniżej przypominamy nasz materiał dotyczący tego skandalu:
Przypomnijmy także, że po tej sytuacji, radni PiS postanowili zrobić kontrolę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wciąż czekamy na jej wyniki. Następnie Jacek Sutryk postanowił się zreflektować i przeprosił pana Jerzego.
Szanowni Panstwo, jeśli zostałem źle zrozumiany – bardzo przepraszam tak Pana Jerzego, jak i Panstwa: Pan Jerzy jest klientem wrocławskiego MOPS-u i otrzymuje kompleksową opiekę.
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) August 29, 2022
Radni Nowej Nadziei oraz lokalni aktywiści nie uznali tych przeprosin. Wszak prezydent napisał, że został źle zrozumiany pisząc do pana Jerzego, że proponuje mu „mniej internetu, a więcej mycia”. W odpowiedzi rozpoczęli pod ratuszem akcję „Obywatele przeciw pogardzie”. Uruchomili także serwis internetowy przeciwpogardzie.pl, na którym od początku września można było zgłaszać wszelkie objawy pogardy w życiu publicznym ze strony władz.
Projekt przeciwko mowie nienawiści i komunikacji pogardy
W uzasadnieniu projektu zgłoszonego przez Klub Radnych Nowej Nadziei czytamy, że „Ostatnie tygodnie zwróciły uwagę opinii publicznej na pogłębiający się kryzys jakości dialogu we Wrocławiu. Instytucje publiczne, również te samorządowe, dopuszczają się szeregu czynów wykraczających poza granice zasad współżycia społecznego, degradują dialog i wprowadzają do przestrzeni publicznej komunikację pogardy.”
Radni zwrócili również uwagę, że jest to niedopuszczalne szczególnie we Wrocławiu w roku 2022. Trzy i pół roku po przyjęciu przez Radę Miejską Wrocławia, na wniosek Prezydenta Wrocławia, stanowiska w sprawie potępienia szerzącej się w przestrzeni publicznej przemocy, agresji i mowy nienawiści. Rada Miejska wyrażała w nim „stanowczy przeciw wobec agresji szerzącej się mowie nienawiści w przestrzeni publicznej oraz przemocy, które nie mieszczą się w standardach demokracji”. Pokreślili także, że jest to niedopuszczalne w roku 2022 ustanowionym na wniosek Prezydenta Wrocławia, Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności.
Nowa Lewica przeciw mowie nienawiści
Radni oraz działacze wrocławskiej Nowej Lewicy zorganizowali przed czwartkową sesją konferencję prasową, na której przedstawili podsumowanie dotychczasowych działań przeciwdziałających mowie nienawiści, pogardy oraz ksenofobii w mieście. Zaproponowali także kierunki nowych działań, które w ich ocenie powinien realizować Prezydent Jacek Sutryk – w tym warsztaty dla urzędników o języku inkluzywnym (włączającym).
Współprzewodnicząca NL Anna Kołodziej przypomniała projekt Deklaracji tolerancji i szacunku dla praw człowieka z 25 marca 2021 r. Inicjatywa została wniesiona do Rady Miejskiej przez komitet obywatelski reprezentowany przez Macieja Pilnego, wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy we Wrocławiu. Projekt podpisało ponad pół tysiąca wrocławian i ostatecznie z sukcesem poparła go większość radnych miejskich. Jak zauważyła Kołodziej Rada Miejska przyjmując Deklarację w 2021 roku wyraziła już sprzeciw wobec mowy nienawiści i dyskryminacji na wielu polach, również ze względu na niepełnosprawność. Deklaracja podkreśla również, że godność człowieka podlega szczególnej ochronie.
Współprzewodniczący NL, a zarazem Doradca Społeczny Prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii, Bartłomiej Ciążyński, opisał dotychczasowe działania Lewicy przeciwko przejawom ksenofobii na ulicach Wrocławia. Podsumował zwłaszcza skuteczne blokowanie i przerywanie demonstracji otwarcie nawołujących do nienawiści, wytoczone i wygrane procesy sądowe przeciwko neofaszystom oraz nieustanne usuwanie nienawistnych i wulgarnych napisów z miejskich murów. Ciążyński przypomniał także, że Wrocław od wielu lat jest członkiem ECCAR (Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi), zaś w samym mieście działa Wrocławska Rada Równego Traktowania. Jak podkreślił Ciążyński, “wszystkie te inicjatywy nie zostały zrealizowane przez wrocławskie krasnoludki, ale właśnie przez środowisko Lewicy we współpracy z instytucjami miejskimi”.
Radny Miejski Wrocławia i sekretarz miejski NL, Dominik Kłosowski, podkreślił, że środowiska lewicowe aktywnie przeciwdziałały mowie nienawiści we Wrocławiu od wielu lat. Kłosowski przytoczył m.in. skuteczną reakcję na spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku z 2015 roku. Radny Lewicy podkreślił, że wówcza “to skuteczne i jednoznaczne stanowisko wrocławskiej Lewicy doprowadziło do nagłośnienia sprawy, a ostatecznie skończyło się wyrokiem 10 miesięcy bezwzględnego więzienia dla organizatora”.
Wiceprzewodniczący i działacz NL, Piotr Kozdrowicki, przytoczył przyszłe propozycje Lewicy przeciwdziałające mowie nienawiści we Wrocławiu: w szczególności projekt warsztatów dla urzędników Ratusza o języku inkluzywnym i odpowiedzialnej komunikacji z mieszkańcami. Odnosząc się do projektu radnych Nowej Nadziei, Kozdrowicki zauważył, że Lewica od lat działa i reaguje w tej kwestii stale – nie tylko, gdy sprawa jest atrakcyjna politycznie.