Jest decyzja o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej. Przewiduje się, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca marca 2020 r., a kandydaci będą mogli składać oferty do 17 stycznia 2020 r. Póki co, pełnomocnikiem ds. artystycznych jest wybitna wokalistka wrocławskiej sceny Aleksandra Kubas-Kruk.

Postępowanie konkursowe prowadzić będzie Komisja Konkursowa, którą powoła Zarząd Województwa. Konkurs będzie przebiegał 2-etapowo. W pierwszym etapie oferty kandydatów zostaną sprawdzone pod względem formalnym, natomiast w drugim etapie odbędą się rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami.

Wśród niezbędnych wymagań kwalifikacyjnych od kandydatów oczekiwane będzie m.in.: wykształcenie wyższe magisterskie, minimum 10-letni staż pracy w podmiotach prowadzących działalność w sferze kultury, w tym 3-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym w instytucji kultury. Ponadto, od kandydatów oczekuje się wysokich kompetencji menadżersko-organizatorskich.

Kandydaci muszą przede wszystkim przedstawić koncepcję zarządzania Operą Wrocławską na okres 5 sezonów artystycznych, uwzględniającą: aktualne warunki finansowe instytucji, plan programowo-artystyczny, w tym zarys repertuaru na dwa kolejne sezony, strategię pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych dla Opery, wizję rozwoju Opery, zawierającą misję i cele Instytucji, wraz ze sposobami ich realizacji i finansowania oraz plan działań promocyjnych i wizerunkowych na rzecz Opery Wrocławskiej. Kandydaci muszą również przedstawić informację, czy w przypadku powołania ich na stanowisko dyrektora powołają zastępcę dyrektora ds. artystycznych.

Tymczasem pełniąca obowiązki dyrektora Opery Wrocławskiej Ewa Koleszko powołała pełnomocnika ds. artystycznych. Stanowisko objęła sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk, która wykształcenie zdobywała na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.

Jej profesjonalny debiut operowy miał miejsce w 2007 r. Operze Wrocławskiej w roli Gildy w Rigoletto Verdiego. Jako śpiewaczka była wielokrotnie laureatką konkursów w Polsce i za granicą, m.in. w Tuluzie, Treviso, we Lwowie czy w Malmӧ. Wyróżniona została również Wrocławską Nagrodą Muzyczną, Nagrodą Prezydenta Wrocławia za „Promowanie Wrocławia na polskich i międzynarodowych scenach operowych” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako solistka Opery Wrocławskiej (2008-2017) wystąpiła w wielu pierwszoplanowych rolach. Występuje w ważnych salach koncertowych zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Poznańskiej, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Łódzkiej, Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurychu czy Tschaikovsky Hall w Moskwie. Od 2012 r. pracuje jako pedagog śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. We wrześniu 2019 otrzymała stopień doktora habilitowanego.

Chciał wyłudzić groźny narkotyk – stanie przed sądem

Poprzedni artykuł

Jest ściernisko – będzie MidPoint 71

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.