Od 24 czerwca rozpoczynają się prace związane z wymianą wysłużonego ciepłociągu poprowadzonego w jezdni ul. Kazimierza Wielkiego na odcinku od ul. św. Mikołaja do ul. Wierzbowej. Inwestycja zostanie oddana do użytku mieszkańcom Wrocławia przed zakończeniem wakacji. Naszym celem jest zapewnienie niezawodności sieci a tym samym zmniejszenie liczby awarii. W związku z inwestycją, w czasie wakacji we Wrocławiu konieczna jest duża reorganizacja ruchu samochodowego w centrum miasta.
Fortum we Wrocławiu systematycznie wymienia sieć ciepłowniczą kanałową na nowoczesną sieć preizolowaną. Od 24 czerwca do końca wakacji wymienimy sieć poprowadzoną w ulicy Kazimierza Wielkiego. Wartość inwestycji to ponad 20 mln zł, z czego blisko 2,5 mln zł pochodzi z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymieniany odcinek obejmuje ponad 1 kilometr i jest ostatnim w obrębie Starego Miasta pracującym w starym systemie. Sieć ciepłownicza w tym rejonie służyła wrocławianom przez ostatnich 60 lat. Czas ją wymienić – w przeciwnym przypadku zimą groziłyby nam awarie i przerwy w dostawie ciepła.
Zakończenie inwestycji zaplanowane do końca wakacji
– Do inwestycji w ul. Kazimierza Wielkiego przygotowywaliśmy się od dwóch lat. W tym celu wykonaliśmy kontrolne odwierty, aby sprawdzić otoczenie ciepłociągu i zidentyfikować ewentualne bariery w przeprowadzeniu inwestycji. Przygotowaliśmy szczegółowy plan inwestycji i jesteśmy przygotowani do sprawnego przeprowadzenia prac – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum. Wakacje to najlepszy moment na tego typu inwestycje – latem czasowe wyłączenia ciepła nie stanowią tak dużego problemu, warunki pogodowe sprzyjają szybkiemu przeprowadzeniu prac
a natężenie ruchu jest znacząco mniejsze.
Prace będą prowadzone w dwóch etapach:
- I etap w dwóch odcinkach – od ulicy św. Mikołaja do Krupniczej oraz od ulicy Zamkowej do Wierzbowej w terminie od 24 czerwca do końca lipca.
- II etap prac – od ulicy Krupniczej do Zamkowej po zakończeniu etapu I do zakończenia wakacji.
Ruch pieszych, rowerów i tramwajów zostanie utrzymany
Prowadzone prace wiążą się z reorganizacją ruchu samochodowego, która zostanie wprowadzona już w nocy z 23 na 24 czerwca. O zmianach będą informowały specjalne znaki, które pojawią się obszarze objętym inwestycją już od 17 czerwca. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy Wrocławia mieli szansę przygotować się do możliwych niedogodności. Co bardzo ważne – ruch pieszych, rowerów i tramwajów zostanie utrzymany. Przebudowa obejmuje również odtworzenie nawierzchni jezdni i ścieżek rowerowych oraz zieleni miejskiej a także dodatkowe dozielenienie terenów wzdłuż inwestycji.
Fortum przygotowało mapy reorganizacji ruchu. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej inwestycji, na której znajdą się mapki objaśniające zmienioną organizację ruchu samochodowego, informacje o utrudnieniach i aktualności związane z przebudową sieci. Treść strony zostanie przygotowana w trzech językach – standardowo w języku polskim oraz w języku ukraińskim z myślą o żyjących we Wrocławiu obywatelach Ukrainy oraz języku angielskim z uwagi na wakacyjny ruch turystyczny w centrum miasta. Dzięki wsparciu Straży Miejskiej oraz bieżącej współpracy z naszymi klientami mieszkającymi lub pracującymi w obszarze inwestycji, chcemy jak najszerzej dotrzeć z informacją na temat przebudowy i ewentualnych niedogodności – podkreśla Mariusz Dzikuć.
Strona internetowa inwestycji www.fortum.pl/PrzebudowaSieciWroclaw będzie na bieżąco uaktualniana informacjami na temat postępów prac. Zapraszamy również do odwiedzenia kanałów społecznościowych Fortum, głównie Facebook oraz Instagram, gdzie będziemy dzielić się informacjami z placu budowy.
Korzyści dla mieszkańców
Inwestycja obejmuje przebudowę wysłużonej sieci ciepłowniczej z przełomu lat 50. i 60. Wykonanie tych prac jest konieczne, abyśmy zimą mieli ciepło. Do przebudowywanego odcinka sieci przynależy 115 węzłów ciepłowniczych – to nie tylko bloki mieszkalne, ale również mali i średni przedsiębiorcy działający w rejonie Starego Miasta, hotele, restauracje i instytucje pożytku publicznego. Przebudowa podniesie niezawodność oraz zapewni stabilne funkcjonowanie sieci ciepłowniczej przez kolejne dziesięciolecia. Zastosowana nowoczesna technologia wpłynie na znaczne zmniejszenie strat ciepła na przesyle oraz zwiększy odporność sieci na czynniki zewnętrzne. Nowa sieć będzie wyposażona w czujniki pozwalające na stałe monitorowanie stanu sieci, co wpłynie na szybkość wykrywania ewentualnych nieprawidłowości w jej działaniu. Inwestycja ta jest konieczna, aby zapewnić niezakłócone dostawy ciepła dla mieszkańców Wrocławia.
Informacja Prasowa: Fortum