Ogród na Manhattanie, wodna taksówka z Wybrzeża Wyspiańskiego do centrum czy uprawa warzyw na Rondzie Reagana to tylko niektóre z pomysłów Fundacji Ładne Historie na „Zielony Grunwald”. Dwuletni projekt zakłada wprowadzenie realnych zmian na osiedlu w obliczu zmian klimatu przy aktywnym udziale jego mieszkańców.
Plac Grunwaldzki to wyjątkowy, tętniący życiem obszar Wrocławia. Tu przeplatają się ze sobą historia, unikatowa architektura, główne trasy komunikacji miejskiej, środowisko akademickie i rzeka Odra. Brakuje jednak terenów zielonych jak parki kieszonkowe czy miejsc do odpoczynku poza nabrzeżem Odry. Odpowiedzią na wyzwania związane z polepszaniem jakości życia na osiedlu jest program edukacyjno-partycypacyjny „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” – dwuletnia inicjatywa Fundacji Ładne Historie, która od ponad roku działa na rzecz osiedla Plac Grunwaldzki i lokalnej społeczności.
Dołącz do projektu i zmieniaj Grunwald
W ramach programu do 30 stycznia 2021 roku trwa nabór do grupy badawczej, której zadaniem będzie zdiagnozowanie potrzeb osiedla w kontekście wyzwań, jakie niosą za sobą zmiany klimatu. Powołani do grupy badawczej mieszkanki i mieszkańcy Grunwaldu – pod okiem zaproszonych ekspertek i ekspertów – zmapują przestrzeń publiczną osiedla pod kątem zagadnień związanych z ekologią w mieście, m.in. zieloną i błękitną infrastrukturą, transportem publicznym, zielenią i zwierzętami w mieście, a także rzeką czy terenami nadbrzeżnymi. Finałem prac będzie stworzenie propozycji rozwiązań, które następnie zostaną zgłoszone jako projekt w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2023 roku.
– Postanowiliśmy stworzyć interdyscyplinarną grupę, w skład której wejdą między innymi studenci i studentki oraz grono doktorskie wyższych szkół z Wrocławia – do uczestnictwa w projekcie zapraszamy osoby studiujące i związane z projektowaniem, historią sztuki, ochroną środowiska i zielenią w mieście, architekturą, kulturoznawstwem i naukami społecznymi – mówi Krzysztof Bielaszka, koordynator projektu. To niepowtarzalna szansa, by współdecydować o kształcie i przyszłości własnego sąsiedztwa. Zgłoszenia do grupy wraz z CV należy wysyłać na adres krzysztof.bielaszka@ladnehistorie.pl, w temacie wpisując Zielony Plac Grunwaldzki.
W kolejnym etapie realizacji programu efekty prac grupy badawczej będą konsultowane z mieszkańcami osiedla. Celem ostatecznym jest wprowadzenie realnych rozwiązań ekologicznych z udziałem lokalnej społeczności. „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” jest finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.