Obecna wicemarszałek Sejmu RP, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, była marszałek Sejmu, była rzecznik prasowa rządu Donalda Tuska i Ewy Kopacz, dotąd parlamentarzystka z rodzimej Warszawy – Małgorzata Kidawa-Błońska – od dzisiaj jest już oficjalnie liderką wrocławskiej listy kandydatów do Sejmu. Najprawdopodobniej wybory odbędą się 13 października br.
W trakcie dzisiejszego briefingu na styku Rynku i Placu Solnego, kandydatka na wrocławską posłankę zapewniała, że zna wszystkie osoby, które będą się ubiegać o mandaty poselskie z dolnośląskich list Koalicji Obywatelskiej. Chcę przekonać wrocławian, że będę ambasadorem miasta w Sejmie, a razem z całą drużyną będziemy „przenosić góry” – stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska.
Program wyborczy ugrupowania, którego głównym motorem są Platforma Obywatelska, .Nowoczesna i Zieloni ma być ogłoszony, gdy oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza. Obecny na dzisiejszej prezentacji europoseł Jarosław Duda, który jest obecnie szefem dolnośląskich struktur PO powiedział m.in.: Chcemy zdecydowanej walki o to, aby odsunąć PiS od władzy i zrobimy to we Wrocławiu, zrobimy to na Dolnym Śląsku.
Województwo dolnośląskie to trzy okręgi wyborcze do Sejmu. „Jedynkami” list PO-KO będą: Małgorzata Kidawa-Błońska (Wrocław), Tomasz Siemoniak (Wałbrzych) i Piotr Borys (Legnica / Jelenia Góra). W wyborach do Senatu (które odbywają się wg ordynacji większościowej) dolnoślązacy wybiorą ośmiu senatorów (we Wrocławiu – 3), w Legnicy / Jeleniej Górze – 3, w Wałbrzychu – 2). Pełne listy kandydatów do Sejmu i Senatu PO ma zatwierdzić na zaplanowanym za dwa tygodniu zebraniu rady krajowej partii.
W przypadku Wrocławia nadal trwają nieformalne negocjacje dotyczące ewentualnego poparcia PO dla małżeństwa Barbary i Bogdana Zdrojewskich, którzy – jak już informowaliśmy – zdecydowali się ubiegać o dwa mandaty senackie z Wrocławia. Z kolei wrocławskie władze PO typowały dotąd do wrocławskich okręgów senackich Alicję Chybicką, Ewę Wolak i Aleksandra Marka Skorupę. Równocześnie PO-KO ma na względzie takie ustalenia personalne, jeśli chodzi o wybory do Senatu, aby nie wchodzić w starcie z innymi opozycyjnymi ugrupowaniami. Na Dolnym Śląsku senatorów chcą mieć także PSL i SLD oraz środowisko Bezpartyjnych Samorządowców.
Termin wyborów Prezydent RP ogłosi najpewniej jutro, gdy otrzyma opinię Państwowej Komisji Wyborczej. W ubiegłym tygodniu Prezydent Andrzej Duda dał do zrozumienia, że chce wyznaczyć datę elekcji na 13 października 2019 r.
foto: Facebook / Izabela Katarzyna Mrzygłocka