Tydzień Przedsiębiorcy to okazja, aby w jednym miejscu skorzystać z porad specjalistów, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z prowadzeniem działalności i nowymi przepisami. Pracownicy ZUS przypomną o przysługujących ulgach w opłacaniu składek, zwrócą też uwagę na konsekwencje takiego wyboru.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, albo planujesz założyć własną działalność gospodarczą to między 23, a 27 września powinieneś konieczne odwiedzić placówkę ZUS. Już po raz piąty ZUS zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy. W placówkach w całej Polsce od 23 do 27 września, pracownicy ZUS i zaprzyjaźnionych instytucji (m.in. z Państwowej Inspekcji Pracy, urzędu skarbowego, organów ewidencyjnych, Narodowego Funduszu Zdrowia) odpowiedzą na pytania i wyjaśnią zawiłości prawne – tych zaś w ostatnich miesiącach było naprawdę sporo.
Ulga na Start, Mały ZUS, możliwość prowadzenia nierejestrowanej działalności to duże udogodnienia dla przedsiębiorców. Nasi eksperci przypomną, kiedy i z jakich ułatwień można skorzystać, ale zwrócą też uwagę na konsekwencje wyboru – niższe składki, choć to chwilowa ulga, oznaczają w przyszłości niższe świadczenia.
W każdej naszej placówce na Dolnym Śląsku są organizowane szkolenia, seminaria i punkty konsultacyjne. Nasi pracownicy opowiedzą też o nowych usługach, pomogą też założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny – mówi rzeczniczka prasowa dolnośląskiego ZUS-u Iwona Kowalska-Matis.
Tegoroczną edycję TP ZUS realizuje we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, gdyż jest partnerem strategicznym kampanii PIP: Pracuję legalnie. Z różnych szacunków wynika, że w Polsce pracuje ok. miliona Ukraińców. Tylko połowa z nich legalnie. Praca „na czarno” jest najczęściej propozycją pracodawcy, który nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne czy podatków. Pracownik może wówczas zarobić więcej netto. Bez umowy pracownik nie posiada jednak żadnego dokumentu, który w przypadku nieprzewidzianych wypadków umożliwi ubieganie się o swoje należności i prawa.
Spośród przedsiębiorców, firm i instytucji, które rzetelnie wywiązują się ze swoich zobowiązań składkowych, Kapituła konkursu „Filary ubezpieczeń” przyzna wyróżnienia dla najlepszych. Członkami Kapituły są przedstawiciele ministerstw i najważniejszych organizacji działających na rzecz przedsiębiorstw. Przyznają wyróżnienia w trzech kategoriach.
- Płatnicy, którzy prawidłowo wypełniali obowiązki płatnika składek, m.in. w zakresie przekazywania dokumentów rozliczeniowych, rozliczania i opłacania składek oraz zasiłków, zostaną wyróżnieni w kategorii „Rzetelny Płatnik”.
- Wyróżnienie „Dobry Przykład” otrzymają ci, którzy aktywnie współpracowali z ZUS przy wdrażanych projektach, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców, m.in. przy programie Płatnik, ePłatnik, e-Akta, czy e-ZLA.
- „Nadzieja ubezpieczeń” przypadnie zaś tym, którzy najbardziej angażują się w programy edukacyjne.
Jesteś zainteresowany i chcesz wziąć udział w tym wydarzeniu? Zajrzyj na naszą stronę a dowiesz się, gdzie i w jakich terminach omawiane są interesujące Cię tematy. Szczegółowe informacje na temat Tygodnia Przedsiębiorcy: