Na kilka tygodni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, we Wrocławiu ruszyła pilotażowa akcja „Smart Stop”, która wpisuje się w działania poprawiające bezpieczeństwo pieszych, szczególnie dzieci i młodzieży.
Urzędnicy, wspólnie ze służbami wytypowali pięć przejść w rejonie wrocławskich szkół, gdzie przed przejściami pojawiły się nowe znaki poziome. Są to piktogramy z przekreślonym smartfonem. Podobne działania realizowane są też w innych miastach.
We Wrocławiu mieliśmy sytuację, w której bezpośredni wpływ na tragiczne zdarzenie z udziałem osoby pieszej miał właśnie smartfon. Wtedy policjanci dowiedli, że uwaga tego człowieka została rozproszona przez urządzenie. Pamiętajmy też, że korzystanie z telefonu podczas przejścia przez jezdnię jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości nawet 300 złotych – przestrzega komisarz Wojciech Jabłoński z KMP Wrocław.
Kampania informacyjna „Smart Stop” została zaprojektowana, aby przypomnieć pieszym o konieczności unikania korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych. Skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, którzy często korzystają z telefonów w drodze do szkoły. Urzędnicy, wspólnie ze służbami, chcą w ten sposób zwiększyć świadomość i zwrócić uwagę na problem wśród pieszych uczestników ruchu drogowego. Liczą, że takie działanie w połączeniu z innymi rozwiązaniami realizowanymi we Wrocławiu, mogą zmniejszyć liczbę niebezpiecznych sytuacji lub wypadków związanych z nieuwagą pieszych.
Warto dodać, że na terenie Wrocławia podejmowane są też inne działania mające zapewnić bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego. Jest to doświetlanie, ale też wynoszenie przejść dla pieszych, w rejonie szkół pojawia się też dodatkowe oznakowanie, montowane są progi zwalniające, a w ramach programu Szkolna Ulica, w określonych godzinach dla ruchu kołowego zamykane są czasowo niektóre ulice. Dodatkowo przy części szkół, porządku pilnują patrole straży miejskiej.
Strażnicy cały czas kontrolują przejścia dla pieszych, w szczególności w okolicach szkół i przedszkoli. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo, ale również działamy prewencyjnie. Widząc niewłaściwe zachowanie interweniujemy i edukujemy. Tutaj chodzi o nasze zdrowie, a nawet życie – mówi naczelnik oddziału wykroczeń Straży Miejskiej we Wrocławiu Piotr Szereda.
Na podstawie przeprowadzonych obserwacji wybrano przejścia dla pieszych znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie placówek edukacyjnych. Na liście są przejść w pobliżu takich szkół jak:
- Szkoła Podstawowa nr 21 przy ul. Osobowickiej 127
- Szkoła Podstawowa nr 9 przy ul. Nyskiej 66
- Szkoła Podstawowa nr 11 przy ul. Asfaltowej 6
- Szkoła Podstawowa nr 64 przy ul. Wojszyckiej 1
- Szkoła Podstawowa nr 82 przy ul. Blacharskiej 13
Miejsca te charakteryzują się dużym natężeniem ruchu pieszych, szczególnie w trakcie porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego, głównie uczniów w wieku umożliwiającym samodzielne przekraczanie przejść. Dzięki temu akcja ma szansę dotrzeć do najważniejszej grupy docelowej — młodzieży szkolnej. W ramach akcji „Smart Stop” zastosowane zostaną piktogramy umieszczone po obu stronach dojścia do każdego z wybranych przejść. Pilotażowe piktogramy na przejściach dla pieszych zostały wykonane w ramach trwającej na wrocławskich ulicach akcji odnawiania poziomego oznakowania. W tym roku miasto odświeży oznakowanie o powierzchni ponad 200 tys. mkw.
Piktogramy w kolorze białym zostały wykonane przez służby drogowe w technologii cienkowarstwowej. Do tego celu wykorzystano takie same certyfikowane farby, jak te, które wykorzystujemy do oznakowania ścieżek rowerowych. Piktogramy powinny być widoczne w tych miejscach przez co najmniej rok – zaznacza Tomasz Jankowski z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Organizatorzy akcji „Smart Stop” liczą, że uczestnicy ruchu drogowego będą zwracali uwagę na nowe oznakowanie, dzięki temu jest szansa, że liczba niebezpiecznych sytuacji w rejonie tych przejść dla pieszych zmniejszy się. W najbliższych miesiącach miasto zdecyduje się, czy rozszerzy akcję „Smart Stop” o kolejne przejścia dla pieszych na terenie Wrocławia.
Wszelkie badania na całym świecie pokazują, że wcale nie jesteśmy mądrzejsi, kiedy korzystamy w tak dużym natężeniu z nowoczesnych technologii. To właśnie one tak naprawdę przeszkadzają nam w budowaniu relacji, w rozwoju, zdrowiu psychicznym, ale także często prowokują niebezpieczne sytuacje w naszym codziennym życiu, choćby na drodze – mówi psycholog Anetta Pereświet-Sołtan.
Poprzez: UM Wrocław