Tematykę obrazów Małgorzata Stępniak czerpie z codzienności. Jako wrażliwa obserwatorka życia w swoich dziełach oddaje to, co zarazem zwyczajne i niepowtarzalne. Kreowane przez nią postaci są anonimowe – każdy może się z nimi identyfikować.
W mieszkaniu, na ulicy czy przy barze opowiadają proste historie codziennych zdarzeń. Ona – w jasnej sukience przed kolano – wspomina podpatrzoną scenę kawiarnianą. On – w garniturze – nuci melodię usłyszaną wczoraj. Na obrazach Małgorzaty Stępniak, zasłuchani, zaczarowani, flirtują, sprzeczają się, milczą. Obrazy artystki przypominają często filmowe kadry. Malarka zatrzymuje na płótnie naszą codzienność, stosując typową dla kina kompozycję ujęć.
Inspirują mnie sceny z życia codziennego. Może to być na przykład przypadkowa sytuacja widziana w kawiarni. Malując, słucham muzyki klasycznej czy jazzu, co stanowi dodatkową inspirację. Gorąco zapraszam na spotkanie. O obrazach trudno jest opowiadać, warto więc zobaczyć je na własne oczy – mówi Małgorzata Stępniak.
Małgorzata Stępniak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizowała w pracowni malarstwa prof. Włodzimierza Kunza w 1998 r. Uprawia malarstwo sztalugowe. Została laureatką Nagrody Ministra Kultury i Sztuki na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych w Legnicy w 1999 r. W 2002 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy, a w 2022 r. Nagrodę Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury.
Twórczość Małgorzaty Stępniak prezentowana jest w wielu znanych galeriach w kraju. Budzi zainteresowanie kolekcjonerów, także młodych amatorów sztuki. A to dlatego, że wielu z nich nosi w sobie romantyczną nutę, tęsknotę za elegancją retro, za zadawaniem szyku – podkreśla malarz i kurator Marian Panek. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, przygotowała również ponad 40 wystaw indywidualnych. Współtworzy galerię Konduktorownia. Jest wiceprezeską Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie oraz kuratorką i pomysłodawczynią wszystkich edycji Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki „8 KOBIET”.
22 maja br. Małgorzata Stępniak otworzy wystawę swoich dzieł we wrocławskim salonie Goldenmark przy ul. Legnickiej. Spotkanie autorskie z artystką rozpocznie się o godz. 18:00. Charakterystyczne prace nawiązujące do estetyki filmowej będzie można oglądać do 24 czerwca. Świat, który pokazuje, to niewielkie sceny, drobne historie, kawiarniane romanse czy „swingujące” koncerty. Ten świat to wycinki życia, dla których pierwowzorem, jak sama przyznaje, są filmy. Szczególnie polskie kino lat 50. i 60. – mówi kuratorka wystawy Małgorzata Wróblewska.
- Goldenmark pomaga w wyborze pięknych, drogocennych przedmiotów, takich jak złote monety i sztabki, kamienie szlachetne, biżuteria i wydawnictwa artystyczne. Doradcy wspierają też w doborze dzieł sztuki.
- Blisko 80 artystów, których prace znajdują się w galerii Goldenmark, wypowiada się przy pomocy malarstwa, grafiki, fotografii, rzeźby czy tkaniny artystycznej. Są to zarówno wybitne postaci świata sztuki, jak i młodzi, ambitni twórcy.