Dolny ŚląskKulturaWideo/Galerie

Obraz narodowego triumfu – Panorama Racławicka ponownie dostępna [VIDEO]

0

Panorama Racławicka, a właściwie wrocławska rotunda, w której jest eksponowane epickie dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka, jest już po remoncie.

Wszystkie prace, które zaczęły się w ubiegłym roku, kosztowały 29 milionów złotych, z czego 18 mln zł to środki unijne. Skupiono się na unowocześnieniu budynku, szczególnie pod kątem funkcjonalności i bezpieczeństwa, co już relacjonowaliśmy w serwisie video naszego portalu. Charakter dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka pozostał – rzecz jasna – niezmienny, a chętnych by jego zobaczyć nie brakuje. Mówi nam o tym dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Zobacz nasze video.

Obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawia bitwę pod Racławicami – jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej. Zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem Aleksandra Tormasowa. Organizatorzy zadbali, aby każdy zwiedzający mógł jak najlepiej doświadczyć artyzmu, ale też dostrzec w nim patriotyczne przesłanie.

Bitwa pod Racławicami niezmiennie pozostaje symbolem militarnego triumfu Polaków. Dzieło, które możemy oglądać w odnowionej przestrzeni wrocławskiej Rotundy, przypomina o zwycięstwie, która jest częścią naszej narodowej dumy.

Dariusz Nowakowski

Ślęza Wrocław zremisowała z finalistą Ligi Mistrzów! Udany start ligowego sezonu

Poprzedni artykuł

Zapraszamy na opowieść o sycowskich kościołach [WIDEO]

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.