Wrocław nie bez przyczyny w 2016 roku wybrano na Europejską Stolicę Kultury. Jest tu chociażby mnóstwo teatrów, a jednym z najbardziej znanych jest Teatr Polski przy ul. Gabrieli Zapolskiej 3. Miejsce kultury, miejsce miłośników sztuki aktorskiej, miejsce o długiej historii. Bądźmy więc dziś #BliżejWrocławia i przyjrzyjmy się dziejom tego wyjątkowego obiektu.
Choć historia samego Teatru Polskiego rozpoczyna się w końcówce lat 40′ XX wieku, sam budynek będący jego domem ma znacznie dłuższe tradycje. Powstał już w 1906 roku na zlecenie kupca Paula Auerbacha, który bardzo chciał postawić się Theodorowi Lowe, który stworzył we Wrocławiu prawdziwy teatralny monopol. Do budowy użyto żelbetonu, co w tamtych czasach było bardzo rzadko spotykane, zaś w środku właściciel rozkręcił teatr Schauspielhaus. Bardzo popularną, ale plany postawienia się gigantowi nie powiodły się, bo już w 1911 Lowe przejął to miejsce
W latach 30′ teatr ten był największy w Breslau pod kątem miejsc, bo mogło tam wejść nawet 1736 widzów. Wystawiano tam głównie operetkę, ale w 1936 roku do repertuaru trafiły także sztuki dramatyczne. Jak przetrwał z kolei terror drugiej wojny światowej? Najważniejsze oczywiście iż w ogóle przetrwał, choć częściowo, bo wyburzono w jej trakcie kawałek tego teatru.
Po wojnie budynek dawnego Schauspielhaus musiał trochę poczekać na rewitalizację, ale w końcu się to udało. Proces odbudowy zakończono w 1950 roku, a pierwszą sztuką wystawioną już w oficjalnie Teatrze Polskim było „Tysiąc Walecznych” Jana Rojewskiego. Był to architekt z wykształcenia, a sama sztuka miała tematykę budowlaną. Już w okresie PRL-u to miejsce było jednym z najważniejszych na kulturowej mapie Wrocławia.
Teatr funkcjonował nieprzerwanie aż do 1994 roku. W nocy z 18 na 19 stycznia doszło do bardzo dużego pożaru. Ogień strawił całą widownię, przez co musiano zawiesić działalność teatralną na dwa lata. Tyle trwała odbudowa według projektu architekta Wiktora Jackiewicza. Nowe otwarcie nastąpiło oficjalnie 20 maja 1996 roku premierą „Improwizacji wrocławskich: w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Dziś Teatr Polski nadal ma swoich fanów. W 2015 roku otrzymał tytuł „Gwarancji Kultury” TVP. Wyróżnienia otrzymywali też aktorzy oraz reżyserzy z nim związani, np. Nagroda Główna i. Wojciecha Bogusławskiego za najlepszy spektakl w I Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Obecnie grane są tam takie sztuki jak „Mayday”, „Sen Nocy Letniej”, czy „Błękitny Pies”.