25 tysięcy studentów w tym 1,5 tysiąca obcokrajowców, programy stypendialne i naukowe w ramach jedynej na Dolnym Śląsku Uczelni Badawczej, nagroda wręczana przez obecnego prezydenta Wrocławia byłemu i wykład inauguracyjny tego ostatniego – tak w ubiegłym tygodniu wyglądała inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim.
Inauguracja była początkiem nowego etapu w życiu nie tylko dla 4,5 tysiąca studentów reprezentowanych na uroczystości w szczególnych covidowych okolicznościach przez 40 żaków. To także początek 4-letniej kadencji nowego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysława Wiszewskiego. Został wybrany na czteroletnią kadencję jeszcze przed wakacjami. Uniwersytetem rządzi od początku września, a od 1 października br. oficjalnie przejął berło i łańcuch – jak nakazuje ponad 300 letnia tradycja najstarszej w regionie szkoły wyższej – atrybuty najważniejszej uniwersyteckiej władzy.
Prof. Przemysław Wiszewski został wybrany rektorem, ponieważ stał na czele zespołu, który zagwarantował największy sukces uczelni w ostatnim roku: jako jedyna w regionie i druga obok Uniwersytetu w Poznaniu w zachodniej Polsce uczelnia trafiła do grona 10 najważniejszych akademickich ośrodków naukowych w kraju. Uniwersytet Wrocławski nosi miano Uczelni Badawczej. Nie miałem wątpliwości i nie mam ich także dziś – nasza Alma Mater musi przekształcić się w silny, wyraźnie zaznaczający swą obecność w Europie Środkowej uniwersytet badawczy – mówił rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski w czasie inauguracji. Musimy stać się uczelnią skupioną na najwyższej jakości badaniach podstawowych, przekładających się na spersonalizowaną, nowoczesną dydaktykę i bliskie związki z otoczeniem korzystającym z naszej wiedzy eksperckiej. (…) Uczelnia badawcza to projekt włączający, projekt zrównoważonego rozwoju dla tych wszystkich, którzy chcą podzielać to, co dla nas jest najważniejsze: uczciwość i otwartość oraz wynikającą z nich użyteczność dla naszych studentów i otoczenia. W tym roku to inny uniwersytet. Jako uczelnia badawcza chcemy, by to studenci mogli korzystać ze statusu, o który naukowcy tak długo walczyli.
W czasie inauguracji wręczono Nagrodę św. Jadwigi Śląskiej. Co roku otrzymują ją dwie osoby – Polak i Niemiec. Tym razem był to niemiecki dziennikarz Christoph von Marschall oraz… były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Co ciekawe, nagrodę wręczył mu obecny prezydent Jacek Sutryk, który jest w gronie jej fundatorów. Rafał Dutkiewicz został poproszony także o wygłoszenie wykładu inauguracyjnego. Pokazywał w nim, jak istotny dla miasta jest uniwersytet. Chodzi o to, że kiedy powstaje miasto to, choć otacza się murami, wyznacza jednak przestrzenie targowe, na których wolno bywać obcym. W miastach tworzy się zatem obszary wymiany myśli. Dziś uniwersytet to przestrzenie wspólne w miastach, to ogrzewanie i wentylacja w domach. To otwartość dla wspólności. To możliwość wymiany myśli. Nie ma też innej instytucji ustanowionej przez człowieka, która, w znaczeniu cywilizacyjnym, bardziej przyczyniłaby się do rozwoju świata – mówił były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Wśród zgromadzonych w auli Unii Europejskiej (jest większa niż barokowe Oratorium Marianum oraz remontowana Aula Leopoldina) tematem numer jeden był koronawirus. Zaproszeni gości otrzymali oryginalne uniwersyteckie niebieskie maseczki, a rektor mówił do immatrykulowanych studentów, że mimo pandemii zrobi wszystko, by studia były czasem ekscytującym, żeby zadba, by studenci brali udział w zajęciach, mogli się spotykać, podejmować dyskusje, by życie na uczelni było emocjonalne energetyczne i radosne.
Komentowane 1