Drugi odcinek Promenady Krzyckiej, położony między ulicami Borowską i Bardzką został oddany do użytku. Od blisko roku mieszkańcy korzystają już z pierwszego odcinka promenady, powstałego między ulicami Borowską i Spiską.

Nowa trasa mierzy 1340 m długości, z czego 320 m stanowi biegnąca rozdzielnie ścieżka rowerowa i chodnik, oraz 1020 m wspólny ciąg pieszo – rowerowy. Na całym odcinku powstało oświetlenie oraz kanały MKT.

Historyczna koncepcja wpisana w aktualne potrzeby transportowe mieszkańców

– Przekazujemy w ręce mieszkańców kolejny odcinek Promenady Krzyckiej. Promenada Krzycka jest projektem, który idealnie wpisuje się w politykę zrównoważonej mobilności: jest zielony, pieszy, rowerowy i tak naprawdę sięga po dziedzictwo z czasów przedwojennych. Promenada powstaje historycznym szlakiem spacerowym tzw. Hugo Richter Weg, który biegnie wzdłuż torów kolejowych Towarowej Obwodnicy Wrocławia, który powstał na początku XX w. według pomysłu ówczesnego Dyrektora Ogrodów Miejskich Wrocławia – Hugo Richtera. W nowej odsłonie jest elementem spójnego systemu zieleni, łącznikiem pomiędzy istniejącymi parkami Grabiszyńskim i Południowym oraz nowo-powstałymi parkami na wschodzie, aż do osiedla Tarnogaj. To też świetne zaplecze dla takich osiedli jak Grabiszyn Gajowice Borek Krzyki Partynice Ołtaszyn Wojszyce Gaj – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Cała trasa będzie miała docelowo ok. 7,5 km i pobiegnie od
ul. Grabiszyńskiej do ul. Gazowej na Tarnogaju. Dotychczas został wykonany:

 • odcinek Spiska – Borowska –  675 metrów
 • rewitalizacja Górki PaFaWag

Oddawany dziś do ruchu odcinek biegnie po północnej stronie nasypu kolejowego między ul. Borowskiej a ul. Bardzką. Budowa 1340 m trasy pochłonęła 2,8 mln zł i obejmowała:

    • budowę ciągu pieszo-rowerowego o nawierzchni bitumicznej
    • budowę oświetlenia – zamontowano 47 latarni
     z oprawami LED
    • nowe trawniki i nasadzenia – 75 szt. drzew pojawi się do końca października.
Budowa kolejnych odcinków powinna się rozpocząć   jeszcze w tym roku

A to nie koniec, bo w tym roku ogłosimy przetargi na kontynuację Promenady Krzyckiej na odcinku 830 m. Mam tu na myśli odcinek między ulicą Bardzką a Gazową, który połączy Gaj z Tarnogajem – dodaje prezydent Jacek Sutryk.

W tej chwili pracujemy nad ogłoszeniem przetargów na budowę odcinków Bardzka-Śliwkowa oraz  Ziębicka – Gazowa. Podobnie jak dotychczas realizowane etapy, również te odcinki promenady pobiegną przez tereny zielone. Szacowany czas ich budowy wyniesie 6 miesięcy. Obecność komfortowej dla pieszych i rowerzystów oświetlonej trasy niewątpliwie podniesie atrakcyjność obecnie niezagospodarowanego Wzgórza Tarnogajskiego. O tym, jak istotne są to inwestycje dla mieszkańców świadczą oddawane na te właśnie projekty głosy w kolejnych edycjach WBO – mówi dyrektor ZDiUM, Tomasz Staruchowicz.

Budowa Promenady Krzyckiej na odcinku Borowska – Bardzka trwała od listopada 2020 r do końca sierpnia br. Budowa 1340 m trasy kosztowała 2,8 mln zł. Generalnym wykonawcą prac była firma Open Trade Group. W ramach inwestycji powstały miejskiej teletechniczne kanały oraz energooszczędne oświetlenie, umożliwiające komfortowe korzystanie z trasy również po zmroku. 

Wpuścił policjantów do mieszkania, w którym chwilę wcześniej palił marihuanę

Poprzedni artykuł

Śląsk Wrocław pokazuje Legii, że gra toczy się do gwizdka sędziego [WIDEO]

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.