Wrocławskie szkoły i przedszkola przygotowują się do wydawania e-legitymacji.
Do końca września br. ok. 18 tys. uczniów klas pierwszych (szkół podstawowych i ponadpodstawowych) oraz siódmych (szkół podstawowych), a także ok. 14 tys. przedszkolaków – otrzyma nowe plastikowe dokumenty. Pozostali korzystać będą z dotychczasowych papierowych legitymacji do końca ich ważności. Do tej pory szkoły mogły wydać uczniom plastikowe e-legitymacje. I niektóre wrocławskie placówki już to wprowadziły. Nie było to jednak obowiązkowe. Natomiast od 12 lipca 2024 r. jest to już wymóg prawny i każda szkoła musi je wydawać w nowej formie. Będą też obowiązywały we wrocławskich przedszkolach.
Nowy plastikowy dokument ma wymiary dowodu osobistego. Zawiera takie same dane, jakie były na papierowej legitymacji. Z tym, że wszystkie informacje są na niej trwale nadrukowane, a zamiast standardowych pieczątek, naklejane będą hologramy przedłużające ważność dokumentu o kolejny rok.
Dalsza wymiana papierowych legitymacji będzie przebiegała stopniowo, zgodnie z wymogami rozporządzenia.
Szacujemy, że we wrocławskich placówkach do końca września wydanych zostanie ok. 22 tys. e-legitymacji. Jednak ostateczna ich liczba będzie znana po zakończeniu rekrutacji do miejskich szkół. Niektóre placówki już wcześniej zakupiły potrzebny sprzęt wraz z materiałami do wydruku e-legitymacji, niektóre planują go kupić. Większość jednak, przynajmniej w pierwszych miesiącach, korzystać będzie z usług firmy zewnętrznej. Natomiast w przyszłości, miasto rozważa także zlecenie wyrabiania tych dokumentów Centrum Usług Informatycznych, jednostce organizacyjnej UM we Wrocławiu – mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.
- Nowe dokumenty wydawane będą do października. Koszt e-legitymacji (plastik, hologram i personalizacja) szacowany jest na poziomie kilkunastu zł/szt.
- Nowe e-legitymacje wydawane będą bezpłatnie przedszkolakom, jak i wszystkim uczniom klas pierwszych szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz klas siódmych szkół podstawowych, którzy ze względu na brak miejsc na kolejne pieczątki na dotychczasowych dokumentach muszą wyrobić nowe.
- E-legitymacje będą też otrzymywać uczniowie, którzy zgłoszą zagubienie lub zniszczenie dotychczasowego dokumentu (wydanie duplikatu jest płatne).
- W pozostałych przypadkach nadal będą obowiązywały papierowe legitymacje szkolne.
Sukcesywne przejście na e-legitymacje to dobry pomysł. Papierowe legitymacje łatwiej się niszczą. Dlatego liczymy, że w przyszłości będziemy wydawać mniej duplikatów. Poza tym spora część oficjalnych dokumentów jest już wydawana w tej formie. Teraz czas na legitymacje szkolne – twierdzi dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr III we Wrocławiu Tomasz Cygal. Od trzech lat elektroniczne legitymacje wydawane są m.in. we wrocławskiej „piątce”. Wprowadziliśmy wcześniej e-legitymacje, bo wiedzieliśmy, że będą one dużo wygodniejszą i trwalszą formą niż dokumenty papierowe. I faktycznie, nie myliliśmy się. Zadowoleni są z takiego rozwiązania zarówno nasi uczniowie, jak i nauczyciele. Młodzież już nie tak często niszczy czy gubi swoje dokumenty – zapewnia dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr V we Wrocławiu Mariola Kuźmicka-Mazurek.
Co ze szkolnymi mLegitymacjami?
- Poza plastikowymi legitymacjami szkoły mogą też wydawać mLegitymacje – dokumenty elektroniczne dostępne na urządzeniach mobilnych. Nie potrzebne są jednak do tego plastikowe dokumenty (wystarczy papierowy dokument).
- By je wydawać, szkoła musi najpierw zgłosić się do programu mLegitymacja (na stronie https://ose.gov.pl/lista-szkol-mlegitymacja). Jeżeli dołączy, to uczeń będzie mógł złożyć w sekretariacie wniosek o jej wydanie. Wtedy legitymacja szkolna będzie widoczna w aplikacji mObywatel.
Biorąc pod uwagę, w jakich czasach żyjemy, to wprowadzenie mLegitymacji wydaje się już czymś naturalnym. Tego też oczekiwali od nas uczniowie. Dlatego nasza szkoła już jakiś czas temu dołączyła do programu mLegitymacje. Dla uczniów to duże udogodnienie, ponieważ nie muszą teraz nosić dokumentów fizycznie przy sobie, by móc korzystać z przysługujących im zniżek. Wystarczy, że pokażą dokument na swoim smartfonie – podkreśla dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr V we Wrocławiu Mariola Kuźmicka-Mazurek.
Obecnie we Wrocławiu w systemie mLegitymacje jest ponad 20 szkół (publicznych i niepublicznych). W przeważającej większości są to szkoły ponadpodstawowe. Niewykluczone, że w przyszłości e-legitymacje szkolne będą rozbudowane o dodatkowe funkcjonalności takie jak: karta wejścia do szkoły, karta biblioteczna, świetlicowa czy stołówkowa.
Poprzez: UM Wrocław