W najbliższych tygodniach na ścianach ośmiu odnowionych kamienic na wrocławskim Nadodrzu i Ołbinie pojawią się domki dla jerzyków. Ptaki wraz z najbliższym okresem lęgowym zyskają szansę powrotu w dobrze znane miejsca.

Zarząd Zasobu Komunalnego wkrótce podpisze umowę na prace budowlane wraz z montażem domków. Dzięki temu domki dla jerzyków pojawią się na ścianach trzech ponad stuletnich kamienic przy ul. Biskupa Tomasza Pierwszego na Nadodrzu i pięciu przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego na osiedlu Ołbin. Wszystkie kamienice zostały w ostatnim czasie gruntownie wyremontowane.

Zakres prac obejmował m.in. odnowienie elewacji. Jerzyki, które doskonale czują się w mieście, gdzie żywią się m.in. komarami, swoje gniazda zakładają właśnie w szczelinach wysokich budynków. Z uwagi na fakt, że w tych kamienicach stwierdzono ślady ich obecności, Zarząd Zasobu Komunalnego zgodnie z decyzją środowiskową, przeprowadzi prace budowlane w ramach, których powstanie w sumie 78 domków rekompensacyjnych dla jerzyków na Nadodrzu i Ołbinie. Prace przy budowie i montażu domków powinny zakończyć się najpóźniej do końca stycznia 2021 r., a koszt prac wyniesie ponad 76 tys. zł.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, specjalne domki muszą być zlokalizowane na wysokości, conajmniej sześciu metrów i nie mogą to być ściany zachodnie i południowe, dlatego zostaną zamontowane pod gzymsami na wewnętrznej ścianie budynków, czyli tych od strony podwórka – wyjaśnia rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu Tomasz Jankowski.

Pomoc dla mikro i małych przedsiębiorstw – Tarcza 6.0 dostępna we Wrocławiu

Poprzedni artykuł

Spór o wyższości praw rowerzystów nad prawami kierowców – kto jest bezpieczniejszy na wrocławskich arteriach?

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.