To miejsca spotkań i rozwijania pasji zarówno starszych, jak i młodszych wrocławian. Angażują i scalają lokalne środowiska.
Mowa o Lokalnych Centrach Aktywności Lokalnej. Centrach, które stanowią wyjątkowe miejsca na osiedlowej mapie Wrocławia. Z początkiem roku powstały dwa nowe – na Szczepinie i Zakrzowie. W planie jest uruchomienie kolejnych.
- Nowy CAL powstał na Szczepinie przy ul. Zachodniej 1. To lokal o łącznej powierzchni 200 m kw. Znajduje się w nim m.in.: duża sala z dźwiękoszczelną mobilną ścianką, sala warsztatowa, aneks kuchenny i biuro. Odbywać się tam będą m.in.: warsztaty (np. plastyczne szydełkowania, kreatywne, kulinarne), ćwiczenia jogi, nauka gry na ukulele. Planowane są także spotkania seniorów, zuchów i harcerzy. Także prelekcje podróżników i inne wydarzenia zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. CAL przy ul. Zachodniej 1 poprowadzi Stowarzyszenie Serce Szczepina, które ma wieloletnie doświadczenie w pracy społecznej i kulturalnej na tym osiedlu.
To miejsce, to spełnienie marzeń i dopełnienie naszej działalności. Ta nowa przestrzeń pozwoli nam rozwinąć skrzydła. Kiedyś był tu sklep mięsny i warzywniak, teraz to będzie serce aktywizujące cały Szczepin. Wszystkich serdecznie zapraszamy do codziennego korzystania z tego miejsca i angażowania się w jego rozwój – mówi prezeska Stowarzyszenia Serce Szczepina, operatora CALu Szczepin Joanna Klima. Nie mogłam się już doczekać otwarcia tego CAL-u. Ja nie lubię siedzieć sama w domu. A tu mam blisko i będę mogła przyjść i nauczyć się nowych rzeczy. Śmieję się nawet, że chyba zapiszę się na wszystkie zajęcia, jakie będą. Dodatkowo liczę, że poznam tu nowe koleżanki i nawiążę nowe przyjaźnie – opowiada mieszkanka Wrocławskiego Szczepina Janina Cepin.
- W marcu oficjalnie otwarty zostanie też CAL na Zakrzowie przy ul. Wilanowskiej 29a (samodzielny budynek przy parkingu na terenie Basen Zakrzów). Prowadzi go organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów. W nowym lokalu o powierzchni 117 m kwprzygotowane są: sala wielofunkcyjna, toalety, pomieszczenie biurowe i porządkowe, kuchnia. Budynek jest dostępny i przystosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Rozwijanie sieci Centrów Aktywności Lokalnej to jeden z priorytetów Wrocławia. W 2018 r. były dwie takie placówki. Teraz jest ich w mieści 24 i będą kolejne. Na dwuletnie funkcjonowanie wszystkich wrocławskich CAL-i (2025-2026) miasto przeznaczy dotację w wysokości 13 mln złotych.
Wiosną ogłosimy konkurs na aktywizację mieszkańców i mieszkanek dwóch kolejnych osiedli: Widawy i Gajowic. Remonty tych lokali dobiegają końca, więc pozostaje nam wyłonić operatorów, którzy podejmą się pracy z lokalną społecznością, ugruntują swoją pozycję na osiedlu i w przyszłości będą współtworzyć markę Centrów Aktywności Lokalnej we Wrocławiu – zapowiada dyrektor departamentu spraw społecznych UM we Wrocławiu Magdalena Wdowiak-Urbańczyk.
Centra Aktywności Lokalnej we Wrocławiu:
- CAL Borek / ul. Powstańców Śląskich 210/218
- CAL Brochów / Koreańska 1A
- CAL Huby / Widna 17
- CAL Karłowice-Różanka / Bałtycka 8
- CAL Kozanów / Dokerska 7D
- CAL Księże / Rybnicka 39–41
- CAL Lipa Piotrowska / Tymiankowa 3
- CAL Maślice / Suwalska 11
- CAL Nowe Żerniki / pasaż Adolfa Radinga 7
- CAL Ołbin / Prusa 37/39
- CAL Ołtaszyn / Pszczelarska 7
- CAL Plac Grunwaldzki / Marii Curie-Skłodowskiej 63A
- CAL Przedmieście Oławskie / Prądzyńskiego 39A
- CAL Przedmieście Świdnickie / Świdnicka 43–45
- CAL Psie Pole-Zawidawie / Kiełczowska 43 bud. 6
- CAL Strachocin-Swojczyce-Wojnów / Swojczycka 118
- CAL Szczepin / Zachodnia 1
- CAL Tarnogaj / Gazowa 22/7
- CAL Wojszyce / Asfaltowa 6
- CAL Zacisze-Zalesie-Szczytniki / Chopina 9A
- CAL Zakrzów / Wilanowska 29a
- CAL Złotniki / Wielkopolska 7
W trakcie wyłaniani są operatorzy CALi na osiedlach:
- Kowale / Ełcka 34
- Jagodno 23 / Sygnałowa 23
CAL-e to nie tylko budynki, to miejsca, które angażują i rozwijają mieszkańców osiedli. Każdy CAL ma swój unikatowy charakter i realizuje swoje autorskie programy, skierowane bezpośrednio do mieszkanek i mieszkańców okolicy, odpowiadające ich potrzebom i zainteresowaniom. Zachęcamy, tych którzy jeszcze tego nie zrobili, by zapoznali się z ofertą najbliższego CAL-u – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
Poprzez: UM Wrocław