Kardiolodzy ze szpitala im. T. Marciniaka wykonali z sukcesem innowacyjne zabiegi implantacji stymulatorów serca – tzw. stymulację pęczka Hisa (HBP). Tego typu zabiegi wykonuje się dzisiaj w kilkunastu ośrodkach w kraju. Oddział Kardiologii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego dołączył zatem do czołówki.

W szpitalu im. T. Marciniaka metodę stymulacji pęczka Hisa zastosowano u trójki pacjentów. Pierwsze zabiegi wykonali dr Rafał Wyderka i dr Mateusz Kuśmierz z Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca. Z metodą tą wiązane są dzisiaj bardzo duże nadzieje, ponieważ jest ona najbardziej fizjologiczną stymulacją komór serca, teoretycznie idealną formą stymulacji. Początkowo wskazaniem do tego typu zabiegów były objawy związane z wolnym rytmem komór serca u pacjentów z migotaniem przedsionków, ale z czasem wskazania te są systematycznie rozszerzane także dla pacjentów z blokami przedsionkowo-komorowymi i szkodliwymi zaburzeniami przewodnictwa śródkomorowego – mówi dr Rafał Wyderka – zastępca ordynatora Oddziału Kardiologii i jednocześnie kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii.

Na czym polega innowacyjny zabieg? Kardiolodzy opisują, że do serca wprowadza się przez specjalną koszulkę i przez układ żylny cienką elektrodę, a następnie wkręca się ją w okolicę, przez którą przechodzą struktury układu bodźco-przewodzącego serca – pęczek Hisa i jego lewa odnoga. Elektroda wysyła impulsy bezpośrednio do nich. Obszar, w którym należy umieścić elektrodę w bijącym sercu jest bardzo niewielki i właśnie na znalezieniu tego miejsca i jego odpowiedniej stymulacji polega trudność tego zabiegu – podkreśla dr Rafał Wyderka. Pozostałe etapy zabiegu są takie same, jak podczas klasycznej implantacji stymulatora serca.

Wprowadzenie nowatorskiej metody leczenia nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie i merytoryczne przygotowanie całego zespołu Oddziału Kardiologii – lekarzy, pielęgniarek i techników. W szczególności lekarzy Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca w składzie: dr Mateusz Kuśmierz, dr Wojciech Rychard, dr Marek Śledziona, dr Adam Ciapka oraz dr Jakub Adamowicz. Nowoczesna służba zdrowia to nie tylko specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowane kadry, ale także dostęp do wysokiej jakości świadczeń dla pacjentów. Cieszę się, że zespół naszego szpitala znalazł się w elitarnym gronie lekarzy przeprowadzających tego typu zabiegi. To ważne, że mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, nasze placówki pracują otaczając opieką mieszkańców regionu – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Stymulacja pęczka Hisa oraz jego lewej odnogi uzupełnia portfolio zabiegów – takich jak klasyczna stymulacja prawokomorowa oraz konwencjonalna stymulacja resynchronizująca – wykonywanych na tutejszym oddziale. Możliwość wykonania tak zaawansowanych zabiegów sprawia, że nasz oddział jest miejscem, które potrafi leczyć konkretnego pacjenta według jego indywidualnej charakterystyki i potrzeb – informuje ordynator Oddziału Kardiologii dr hab. Joanna Jaroch.

Musimy pamiętać, że pomimo pandemii, na której obecnie głównie skupia się nasza uwaga, szpitale funkcjonują także w pozostałych obszarach – równie ważnych dla zdrowia pacjenta. Cieszę się, że podmioty marszałkowskie, pomimo trudów bieżącej pracy związanych z epidemią, pozyskują najlepszych specjalistów, wykonują nowatorskie zabiegi, wprowadzają innowacyjne terapie czy metody leczenia. To bardzo budujące w trudnych czasach koronawirusa – dodaje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Na zdjęciu: zabieg implantacji stymulatora serca ze Stymulacją Pęczka Hisa – górna elektroda umieszczona klasycznie w prawym przedsionku oraz dolna elektroda wkręcona w pęczek Hisa. Dodatkowo na zdjęciu widoczny okluder typu ASD wszczepiony temu pacjentowi również w szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

Wiemy, co nowego pojawi się w Kolejkowie – już wiosną 2021

Poprzedni artykuł

Startup Wrocław: Ewolucje – online o realu innowacji

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.