Wrocławskie Fakty

WIDEO

WYWIAD

FELIETON

POLITYKA

KONTAKT

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie
Wrocławskie Fakty
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie
Wrocławskie Fakty
Home Biznes

Nowa rzeźba Oskara Zięty we Wrocławiu – przyleciała helikopterem

KK przez KK
16 października 2024
w Biznes, Wiadomości
0
Nowa rzeźba Oskara Zięty

Najnowsza rzeźba autorstwa Oskara Zięty opuściła pracownię artysty i została przetransportowana helikopterem na teren Apartamentów przy Parku Szczytnickim we Wrocławiu.

W świecie nieruchomości premium coraz częściej to sztuka staje się kluczowym elementem budowania prestiżu i unikatowości. Inwestorzy sięgają po dzieła uznanych artystów, aby nie tylko wzbogacić przestrzeń, ale także nadać jej głębszy, emocjonalny wymiar. Doskonałym przykładem synergii architektury użytkowej ze sztuką jest współpraca Oskara Zięty z deweloperem RealCo w ramach projektu Apartamentów przy Parku Szczytnickim.

  • Dynamika zaklęta w stali – technologia FiDU

Oskar Zięta znany jest ze swojej innowacyjnej technologii FiDU (niem. Freie Innendruck Umformung), która polega na deformacji stali pod wpływem ciśnienia wewnętrznego. Dzięki temu każda z jego rzeźb ma organiczny, dynamiczny kształt. Jego dzieła są nie tylko estetyczne, lecz także funkcjonalne i odzwierciedlające ducha współczesnego designu. Twórca, pracując nad rzeźbą dla firmy RealCo, połączył innowacyjność z głębokim zrozumieniem lokalnej historii Parku Szczytnickiego. Wpisuje się to w nowoczesną filozofię fuzji sztuki z przestrzenią życiową.

  • Synergia architektury użytkowej i sztuki

Dzieło Zięty, które stanie w sercu Apartamentów przy Parku Szczytnickim, będzie manifestacją tej idei. Swoją bioniczną formą nie tylko przyciągnie wzrok, ale także zainspiruje do refleksji na temat otaczającej przestrzeni. Jak mówi sam artysta: Rzeźba w przestrzeni publicznej powinna być czymś więcej niż ozdobą, powinna tworzyć więź między miejscem a jego użytkownikami. W naszej pracowni najczęściej tworzymy sztukę site-specific, szukając połączenia z historią danego miejsca i jego DNA.

RealCo realizuje projekty, które łączą wysoki standard z unikalnym charakterem danej lokalizacji. Apartamenty przy Parku Szczytnickim są tego doskonałym przykładem – tutaj rzeźba Oskara Zięty stanie się integralnym elementem nowej przestrzeni. Apartamenty przy Parku Szczytnickim, harmonijnie zlokalizowane przy jednym z najpiękniejszych parków w Polsce, oferują wyjątkowe warunki do życia – komfort w otoczeniu zieleni, w bliskości zarówno miejsc historycznych, jak i kulturalnych. Sztuka więc nie jest tu tylko dodatkiem, ale kluczowym elementem budującym tożsamość osiedla i podnoszącym jego wyjątkowy charakter – przekonuje członek zarządu RealCo Maciej Gotkiewicz.

 

Inwestycja doskonale wpisuje się w strategię dewelopera, który konsekwentnie realizuje kultowe projekty na mapie Wrocławia, przywracając miastu jego wyjątkowe, historyczne miejsca z poszanowaniem ich dziedzictwa. Wśród sztandarowych realizacji firmy znajduje się rewitalizacja Młynu Maria, za którą inwestor otrzymał w 2022 roku nagrodę „Dolnośląska Budowa Roku”.

Podobnie jest i w przypadku Apartamentów przy Parku Szczytnickim, które stanęły w miejscu biurowca Instytutu Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów (IKSAIP) z lat 70. Celem RealCo było odbetonowanie tej części otoczenia parku i udostępnienie jej mieszkańcom. Nowy projekt zakładał przywrócenie zieleni o naturalnym dla tego obszaru profilu gatunkowym, jednocześnie dbając o starodrzewie. Inwestycja charakteryzuje się też niską zabudową ekstensywną, pasujacą do parkowych starych willi – rozproszona wśród zieleni, daje ciszę i doświadczenie kontaktu z naturą.

  • Iglica w lustrze czasu: Geneza koncepcji

Rzeźba Zięty to interpretacja lokalnego symbolu. Inspiracją dla artysty była bowiem słynna stalowa Iglica, zaprojektowana przez inż. Stanisława Hempela, która na stałe wpisała się w pejzaż Wrocławia. Pierwotnie zaprojektowana na Wystawę Ziem Odzyskanych w 1948 roku, miała symbolizować nowy początek miasta po wojnie. Sama konstrukcja mierzyła 106 metrów i była świadectwem ówczesnej innowacyjności konstruktorskiej. Zięta, podobnie jak Hempel w swoich czasach również wprowadza nowy wymiar techniczny do sztuki i architektury.

Iglica zawsze mnie inspirowała i bardzo chciałem nadać jej nowe życie. To ikona, która zasługuje na większe uznanie. Jego najnowsze dzieło nie jest kopią historycznego obiektu, lecz twórczą interpretacją, która harmonijnie współgra z otoczeniem. „Dzięki inwestorom artyści mają możliwość realizacji swoich marzeń w konkretnych miejscach. Rzeźbiarze potrzebują uświadomionych mecenasów, którzy zapewnią im odpowiedni format, przestrzeń oraz środki niezbędne do tworzenia. Tylko przy takim wsparciu rzeźby mogą powstawać i wzbogacać nasze otoczenie – wyjaśnia Oskar Zięta.

 

  • Żywa rzeźba – inkluzywny dialog z naturą

Dzieło Oskara Zięty, podobnie jak kameleon, zmienia się w zależności od otoczenia, pory dnia i pogody. To sprawia, że staje się niemal żywym elementem przestrzeni, a dzięki lustrzanej powierzchni dosłownie ją poszerza, jednocześnie w niej zanikając. Jego dynamiczny charakter wywołuje różnorodne emocje i refleksje, co tworzy naturalną przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami i zdobywania nowej percepcji otoczenia. W ten sposób rzeźba zachęca do dialogu na różnych płaszczyznach, pełni rolę miejsca spotkań, inspiruje, samą swoją obecnością łączy ludzi w codziennych interakcjach.

Stworzyliśmy obiekt, który każdego dnia będzie wyglądał zupełnie inaczej. Wysoko wypolerowane powierzchnie będą odbijały otaczającą przestrzeń i żyły w harmonii z naturą – mówi artysta i dodaje: Rzeźbiarze potrzebują przestrzeni, aby ich dzieła mogły żyć. To dzięki takim inwestycjom jak ta, sztuka może stać się częścią codzienności – dodaje twórca. Szczególnie, że jednym z największych atutów rzeźby Zięty jest jej dostępność dla wszystkich. Nie jest to dzieło zamknięte w galerii, ale element przestrzeni publicznej, z którym kontakt będą mieli zarówno mieszkańcy osiedla, jak i entuzjaści sztuki.

  • Pomost między historią a przyszłością

Wrocław, znany ze swojej bogatej historii i kultury, zyskuje nowy symbol współczesnej sztuki w postaci rzeźby Oskara Zięty, która stanie przy Parku Szczytnickim. Dzieło to pokazuje, jak kreatywność może zmieniać przestrzeń publiczną i wpływać na życie mieszkańców. To także przykład na to, jak współczesne inwestycje premium mogą korzystać z funkcji sztuki, budując swoją oryginalną wartość dla całej społeczności.

Rzeźba w przestrzeni publicznej powinna być czymś więcej niż ozdobą, powinna tworzyć więź między miejscem a jego użytkownikami. Rzeźbiarze potrzebują przestrzeni, aby ich dzieła mogły żyć. To dzięki takim inwestycjom jak ta, sztuka może stać się częścią codzienności – podkreśla – podkreśla Oskar Zięta.

 

Apartamenty przy Parku Szczytnickim to luksusowa inwestycja łącząca nowoczesną architekturę z unikalnym, naturalnym otoczeniem. Położone w zielonym sercu Wrocławia, oferują najwyższy standard wykończenia, z dbałością o detale, takie jak spieki marmurowe czy mosiężne elementy w przestrzeniach wspólnych. Rzeźba Zięty nie tylko podkreśli prestiż tej inwestycji, ale także wniesie nową jakość do miejskiego krajobrazu Wrocławia, stając się symbolem dialogu między sztuką a architekturą.



Naszym priorytetem było wprowadzenie dodatkowego elementu, który nie tylko podniesie wartość samej inwestycji, ale również wniesie nową jakość do otoczenia. Apartamenty przy Parku Szczytnickim oferują wyjątkowe warunki do życia – komfort w otoczeniu zieleni, w bliskości zarówno miejsc historycznych, jak i kulturalnych. Sztuka więc nie jest tu tylko dodatkiem, ale kluczowym elementem budującym tożsamość osiedla i podkreślającym jego wyjątkowy charakter – mówi członek zarządu RealCo Maciej Gotkiewicz. Dla RealCo Property Investment and Development, Apartamenty przy Parku Szczytnickim to prestiżowa inwestycja we Wrocławiu. Położona na Wielkiej Wyspie w bezpośrednim sąsiedztwie największego i najstarszego kompleksu parkowego w mieście. W dziesięciu budynkach o niskiej zabudowie znajdują się 133 mieszkania o powierzchni 41-126 m2, każde z przyległościami w postaci prywatnego ogrodu, przestronnego balkonu lub tarasu na dachu. W ofercie obecnie dostępnych jest ok. 50% lokali w cenach 23 400 do 36 700 zł/m2.  Więcej o inwestycji na stronie: www.appsz.pl

  • RealCo Property Investment and Development Sp. z o.o. to firma deweloperska, która stanowi część polskiej grupy kapitałowej Warsaw Equity Group. Jest także członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
  • Specjalizuje się w projektach z segmentu premium. Od momentu powstania w 2010 roku, firma RealCo przeprowadziła wiele udanych projektów i nieustannie rozwija swoją pozycję na rynku nieruchomości. W jej portfolio znajdują się m. in. takie realizacje jak Młyn Maria (nagrodzony w konkursie Dolnośląska Budowa Roku 2022), Apartamenty przy Parku Szczytnickim czy podwarszawskie Michałowice Parkowa.
  • Szczegółowe informacje o firmie i jej realizacjach dostępne są na realco.pl.
Materiał prasowy
Tagi: kreatywnośćmieszkalnictwopromo
UdostępnijUdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Rekord w Aquapark Wrocław – 2-milionowy gość w 2024 roku

Następny wpis

Wrocławskie Forum Żywnościowe – „Jak ugryźć przyszłość?”

Następny wpis
Wrocławskie Forum Żywnościowe

Wrocławskie Forum Żywnościowe – „Jak ugryźć przyszłość?”

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Najnowsze
  • Komentowane
  • Popularne
Aplikacja lojalnościowa SPOT

Aplikacja lojalnościowa SPOT ułatwi zakupy – dowiedz się więcej

13 czerwca 2025
Nietypowy zabieg robotyczny w

Nietypowy zabieg robotyczny w USK Wrocław – przy wsparciu eksperta ze Stanforda

12 czerwca 2025
Oława Zachodnia gotowa

Oława Zachodnia gotowa – nowy przystanek służy podróżnym

17 czerwca 2025
Granice zostały otwarte

„Granice zostały otwarte” – świat bez norm ma przyszłość?

23 marca 2025
Roczek Zakrzowa czyli urodziny

Roczek Zakrzowa, czyli urodziny Aquaparku przy ul. Wilanowskiej

18 czerwca 2025
Wracają wrocławskie potańcówki

Wracają wrocławskie potańcówki

18 czerwca 2025
Wieczory na Bastionie Sakwowym

Wieczory na Bastionie Sakwowym – niezwykły cykl kulturalny, który potrwa aż do końca wakacji

18 czerwca 2025
Trzy zabytkowe szkoły na

Trzy zabytkowe szkoły na finale remontów [FOTO]

18 czerwca 2025

Reklama

timcatering katering

Ostatnie aktualności

Roczek Zakrzowa czyli urodziny
Inne

Roczek Zakrzowa, czyli urodziny Aquaparku przy ul. Wilanowskiej

18 czerwca 2025
Wracają wrocławskie potańcówki
Inne

Wracają wrocławskie potańcówki

18 czerwca 2025
Wieczory na Bastionie Sakwowym
Kultura

Wieczory na Bastionie Sakwowym – niezwykły cykl kulturalny, który potrwa aż do końca wakacji

18 czerwca 2025
Trzy zabytkowe szkoły na
Edukacja

Trzy zabytkowe szkoły na finale remontów [FOTO]

18 czerwca 2025
Ulice Wrocławia wypełnią
Sport

Ulice Wrocławia wypełnią się lakrosistami

18 czerwca 2025
Rada Młodzieżowa przy wojewodzie
Dolny Śląsk

Rada Młodzieżowa przy wojewodzie dolnośląskim

18 czerwca 2025

WrocławskieFakty.pl - wiarygodne informacje z Wrocławia i regionu. Sprawdzone fakty i opinie.

Social Media

Polityka prywatności
Kontakt

Kategorie

  • Biznes
  • Blisko Wrocławia
  • Długołęka
  • Dolny Śląsk
  • Dzieje się
  • Edukacja
  • Felieton
  • Handel
  • Inne
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Kultura
  • Na sygnale
  • Oświadczenie
  • Polityka
  • Rozkład Jazdy
  • Sport
  • Syców
  • Ważne
  • Wiadomości
  • Wideo/Galerie
  • Wrocław
  • Wywiad
  • Zdrowie

Ostatnie aktualności

Roczek Zakrzowa czyli urodziny

Roczek Zakrzowa, czyli urodziny Aquaparku przy ul. Wilanowskiej

18 czerwca 2025
Wracają wrocławskie potańcówki

Wracają wrocławskie potańcówki

18 czerwca 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie

© 2022 WroclawskieFakty.pl

Drogi użytkowniku
Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://wroclawskiefakty.pl/polityka-prywatnosci)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT