W zrewitalizowanym budynku zabytkowych stajni wojskowych, swoją działalność zainauguruje nowa przestrzeń dla sztuki.
W 2019 roku Renata i Rafał Jarodzcy dokonali rewitalizacji historycznej piekarni garnizonowej z przełomu XIX i XX wieku. Odrestaurowany obiekt, który zachował swój przemysłowy charakter, na co dzień tętni życiem – w PIEKARNI Żywej Kulturze działają teatry, studio filmowe i galerie sztuki, w tym założona przez Renatę Jarodzką 66P Subiektywna Instytucja Kultury. Już za chwilę na Kępie Mieszczańskiej otworzy się kolejne miejsce dla działań twórczych.
Stajnia to kolejne, po PIEKARNI Żywej Kulturze i 66P, miejsce na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu dedykowane działaniom kulturalnym. Na otwarcie, które zaplanowano na piątek 15 listopada 2024 przygotowano wydarzenia łączące performans, muzykę i sztuki wizualne. Wstęp wolny.
- Byłe stajnie wojskowe wypełnią się sztuką
Zaledwie 5 minut spacerem od PIEKARNI powstaje Stajnia. Młodsza siostra programowa 66P Subiektywnej Instytucji Kultury mieści się przy ul. Romana Dmowskiego 13B we Wrocławiu, w odnowionym budynku zabytkowych stajni wojskowych z końca XVIII wieku. Za inwestycję odpowiada francuski deweloper Eiffage, a projekt przebudowy opracowała pracownia Zbigniewa Maćkowa. Remont obejmował zabezpieczenie i uzupełnienie historycznych murów oraz dodanie dużych przeszkleń. Zachowano oryginalne, ceglane elewacje, które wkomponowano w nową zabudowę osiedla. Wnętrza wyróżniają się imponującymi, odrestaurowanymi sklepieniami łukowymi, sięgającymi 6 metrów wysokości.
Na prawie 150 metrach kwadratowych, wraz z zespołem, stworzyliśmy komfortową przestrzeń do pracy twórczej nie tylko dla osób artystycznych, ale również badaczek czy kuratorów – mówią Renata i Rafał Jarodzcy.
- Stajnia, czyli młodsza siostra 66P
W tej zrewitalizowanej przestrzeni powstaje miejsce na eksperymentalne działania z pogranicza sztuk. 66P Stajnia będzie stanowić laboratorium dla interdyscyplinarnych wydarzeń, zarówno jednorazowych, jak i długofalowych. Może pełnić funkcję pracowni, sceny performatywnej, audytorium czy przestrzeni rezydencyjnej. Eksperymenty z narzędziami i formatami artystycznymi mają pomóc w stymulacji dyskusji i celebracji spotkania poprzez sztukę. W najbliższym czasie wystartuje program rezydencyjny „Zaczyna się w Wrocławiu”, dla którego Wrocław pozostaje ważnym kontekstem i impulsem do działania. Jako pierwszy swoją rezydencję artystyczną w Stajni rozpocznie fotograf i artysta wizualny, Tytus Szabelski. Stajnia to również miejsce dla inicjatyw zewnętrznych skupionych wokół szeroko pojętej kultury.
Interesują nas zarówno działania artystyczne jak i kuratorskie, których format jest skorelowany z misją 66P, wspierającą nowe pomysły, idee oraz zaangażowane postawy – tłumaczy dyrektor artystyczny 66P Piotr Lisowski.
- Wieczór performatywny na otwarcie
Wieczór inaugurujący nową przestrzeń (15 listopada, godz. 18:00 – 21:00 / ul. Romana Dmowskiego 13B) rozpocznie performans Barbary Gryki – artystki i performerki z dyplomem Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki oraz Macieja Kryńskiego – performera, reżysera, muzyka i artysty wizualnego działającego pomiędzy Warszawą a Londynem. W Stajni zaprezentuje się również Naked Man Collective, czyli Weronika Kowalczyk, Anastazja Azowska, Agata Pałkus, Tomasz Wyłomański – grupa reprezentująca młodą wrocławską scenę artystyczną, łączącą tradycyjne media ze śmiałymi eksperymentami. Wieczór zakończy koncert Mahjong, solowego projektu Mai Kozłowskiej, songwriterki, pianistki i artystki sztuk wizualnych. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
- Więcej informacji: https://66p.pl/otwieramy-stajnie oraz https://piekarniazywakultura.pl/
Foto: Małgorzata Kujda