Trwa wyścig o podbój kosmosu. Od niedawna uczestniczą w nim także polskie firmy i naukowcy. Dzięki świetnie wykształconej kadrze akademickiej, a także dobrym relacjom między uczelniami i samorządem województwa, stolica Dolnego Śląska stała się jednym z trzech najważniejszych ośrodków gospodarki kosmicznej w Polsce. Są też wrocławskie firmy, które mocno wkraczają ze swoimi ofertami na rynek tej nowej w Polsce branży.
Dolnośląskie firmy zajmują się zarówno tworzeniem urządzeń latających, jak i podzespołów, z których korzystają później inni producenci. Z efektów pracy naszych przedsiębiorców korzystają między innymi producenci satelitów czy systemów optycznych wykorzystywanych później do prowadzenia specjalistycznych badań i obserwacji.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pomógł najlepszym w regionie firmom z tej branży zaprezentować swoją ofertę na prestiżowych targach. Ubiegłotygodniowy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to jedna z trzech największych imprez targowych branży obronnej w Europie.
Organizowane od 26 lat targi przyciągają wystawców związanych z obronnością. Dzięki wsparciu samorządu województwa dolnośląskie firmy z branży „aerospace” miały okazję zaprezentować się wśród przedstawicieli wojska, służb i instytucji związanych z obronnością kraju. Sektor „aerospace” czerpie z doświadczeń branż skupionych w ramach dolnośląskich regionalnych inteligentnych specjalizacji: mobilność przestrzenna i technologie informacyjno-komunikacyjne – wyjaśnia wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Gwóźdź.
Jednym z najciekawszych elementów tegorocznej edycji targów była wystawa narodowa Stanów Zjednoczonych. Gościem honorowym ekspozycji z USA skupionej na branży kosmicznej był Alfred Merrill Worden – amerykański astronauta, oficer US Air Force, a także uczestnik misji Apollo 15. Wydarzeniem zainteresowały się dolnośląskie firmy działające w obszarze „aerospace”, w tym wrocławskie spółki: Scanway, BZBUAS, Thorium Space, Komes oraz Neotechnik.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ubiegłym roku, w ramach projektu „Promocja gospodarcza Województwa Dolnośląskiego na rynkach krajowych i międzynarodowych”, Wydział Promocji Gospodarczej i Inwestycyjnej UMWD zorganizował udział firm z Dolnego Śląska w targach: CeBIT w Hanowerze, IFA w Berlinie i CIFIT w Xiamen. Wszędzie tam były prezentowane ich oferty biznesowe.
Wyjazd na targi był bardzo owocny! Zdobyliśmy partnera strategicznego, który będzie produkował nam podzespoły w Chinach, zostaliśmy zaproszeni na międzynarodową konferencję ARDUPILOT’a. Na konferencji dowiedzieliśmy się dokładnie, jakie oczekiwania ma chiński rząd wobec rozwoju rolnictwa oraz nawiązaliśmy współpracę z chińskimi firmami dystrybucyjnymi. Wszystkie te kontakty i spotkania pozwolą jeszcze bardziej przygotować nasz produkt, aby spełniał oczekiwania naszych klientów i był dostępny dla każdego – podsumowywał udziału w targach CIFIT prezes zarządu BZB UAS Kacper Budnik.
Poprzez: umwd.pl