Epidemia nie odpuszcza. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, jakie będą obowiązywały w naszym kraju od najbliższej soboty. Apelował przede wszystkim o zachowanie dystansu społecznego i maksymalne ograniczenie spotkań, w tym o przeniesienie protestów, jakie przetaczają się od kilkunastu dni przez kraj, z ulic do sieci.

Notujemy rekordową liczbę zakażeń, ale i zgonów. Druga fala może być groźniejsza i dłuższa niż spodziewaliśmy się wcześniej. Właśnie listopad będzie jednym z najtrudniejszych momentów w czasie pandemii. Nasza odpowiedź musi być zdecydowana, dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne – stwierdził premier. Na wstępie briefingu, który udostępnialiśmy na żywo w serwisie społecznościowym naszego portalu, premier oraz minister zdrowia Adam Niedzielski i główny doradca rządu ds. medycznych prof. Andrzej Horban przypomnieli o absolutnej konieczności zachowania zasad dystansu w przestrzeni publicznej i ograniczenia kontaktów społecznych. Była też mowa o aktualnej strategii walki z koronawirusem w Polsce.

Do wykazu dotychczasowych obostrzeń od soboty dochodzi zamknięcie sklepów w galeriach handlowych. Wyjątkiem pozostają sklepy spożywcze, drogerie, punkty usługowe, a także sklepy budowlane i zoologiczne. Klasy I-III dołączają do nauczania zdalnego, zaś w pozostałych klasach ten tryb nauki obowiązywać będzie aż do końca listopada. Rodzice dzieci do 8. roku życia mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy. Rząd zapewnił, że nauczyciele dostaną dodatek w wysokości 500 zł na zakup akcesoriów niezbędnych do prowadzenia zdalnego nauczania. Podtrzymana jest natomiast zasada, póki co, żłobki i przedszkola będą normalnie działać.

Nowe limity wprowadzone zostają także w placówkach handlowych. W sklepach o powierzchni do 100 mkw. będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 mkw., a w sklepach powyżej 100 mkw. Aktualny pozostaje limit 1 osoby na 15 mkw. Limity obejmą też kościoły. Liczba wiernych ma być nie większa niż jedna osoba na metr kwadratowy. Zamrożona zostaje niemal cała kultura. Teatry, kina, muzea, galerie i inne instytucje kulturalne zostają zamknięte. Zmienia się także tryb pracy hoteli. Będą one dostępne tylko dla gości w podróżach służbowych.

Szczegółowy wykaz nowych obostrzeń zostanie ogłoszony w formie rozporządzenia jutro w Dzienniku Ustaw. Tymczasem opublikowano infografiki ukazujące w skrócie najważniejsze reguły życia społecznego, jakie wejdą w życie od soboty 7 listopada br. i będą obowiązywać do 29 listopada, o ile za tydzień – co zasugerował szef rządu – nie będzie konieczne zastosowanie całkowitego zamrożenia życia publicznego poprzez „kwarantannę narodową”.

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego uniknięcie lockdownu jest jeszcze możliwe. Na swoim profilu społecznościowym szef rządu napisał kilka chwil temu m.in.: Przy dzisiejszej skali zakażeń nie sposób nie odwołać się raz jeszcze do naszych doświadczeń z wiosny, gdy wyjątkowa dyscyplina społeczna i poważne traktowanie obostrzeń przyniosły doskonały efekt. Rozumiem zmęczenie nas wszystkich ograniczeniami, ale niestety nie ma innej drogi do pokonania epidemii. Proszę o ten wysiłek i przede wszystkim: pomagajmy starszym, dbajmy o siebie nawzajem, szanujmy różnice w odporności na wirusa.

7 na Dolnym Śląsku ze 100 obwodnic w całej Polsce – wszystko idzie według planu

Poprzedni artykuł

STUDIO FAKTY: „Takiej skali inwestycji na południu Dolnego Śląska jeszcze nie było i są one kołem zamachowym lokalnej gospodarki” – mówi wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko [VIDEO]

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.