Przez wiele, wiele lat leżał zakurzony w jednym z nowojorskich antykwariatów. Dziś jest już we Wrocławiu. Mowa o XV-wiecznym manuskrypcie z dziełami Cycerona, który kilkadziesiąt lat temu został skradziony z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.
Manuskrypt wrócił do Dolnego Śląska dzięki determinacji dyplomatów i udokumentowanej historii właścicielskiej.
To iluminowany łaciński manuskrypt z połowy XV wieku zawiera dzieła Marka Tuliusza Cycerona „De Senectute”, „De Amicitia”, „Paradoxa Stoicorum” („O starości”, „O przyjaźni”, „Paradoksy Stoików”). Od początku XX w. znajdował się w zbiorach Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu. Po wojnie trafił do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. To właśnie stamtąd został skradziony pomiędzy 1961 a 1977 r.
Dwa lata temu pracownicy BUWr zidentyfikowali utracony rękopis w ofercie jednego z nowojorskich antykwariatów. Dokumentacja, którą udało się zachować, a do tego mikrofilm, który został wykonany w 1954 roku, sprawiły, że udało się sporządzić dokładną analizę porównawczą manuskryptu.
Właścicielem antykwariatu jest pan Jonathan Hill, który zapoznał się z dokumentacją potwierdzającą tożsamość manuskryptu i postanowił go zwrócić Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Dzieła Cycerona wróciły do Polski w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Hill został uhonorowany dyplomem.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich 7 lat – jak powiedział wiceminister Jarosław Selin – do polskich muzeów powróciło ponad 600 obiektów. Resort kultury prowadzi bazę strat wojennych, w której zapisanych jest ponad 66 tysięcy rekordów.