We Wrocławiu zagra wyjątkowa 150-osobowa orkiestra. Pierwszy raz w Polsce w rolę muzyków wcielą się niesłyszące dzieci. Zagrają na hałaśliwych i kolorowych bum-bum rurkach oraz etnicznych bębnach. Podczas niezwykłego wydarzenia niesłyszące dzieci będą mogły odkryć świat dźwięków i rytmu.
„Orkiestra w Świecie Ciszy” to warsztaty muzyczne, które Fundacja ZOBACZ MNIE organizuje w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu przy ulicy Dworskiej 8. W spektakularnym „show” Fundacja zamieni niesłyszące dzieci i młodzież w orkiestrę tysiąca kolorowych dźwięków. Orkiestrę melodii świata pod wodzą Piotra Gospodarczyka, założyciela „Szkoły Rytmu”. Warsztaty odbędą się 21 października br., o godz. 11:00, w budynku głównym szkoły przy ul. Dworskiej 8.
AKTUALIZACJA: 18.10.2019 – 10:40
Ze względu na zorganizowaną niemal w tym samym czasie konferencję Noblistki Olgi Tokarczuk, organizatorzy zdecydowali się przesunąć występ orkiestry z godziny 11:00 na 9:30.
Dzieci i młodzież z problemami słuchu odbierają dźwięk poprzez drgania i wibracje, dlatego musimy posłużyć się specjalnymi, hałaśliwymi instrumentami – mówi założyciel Szkoły Rytmu Piotr Gospodarczyk.
Warsztaty muzyczne pokażą jak olbrzymi potencjał drzemie w osobach z niepełnosprawnościami. Wspólne granie na plastikowych bum-bum rurkach to jednak nie tylko energetyczna zabawa i miła integracja. To będzie przede wszystkim forma zupełnie nowego doświadczenia słuchowego, które dla naszych dzieci jest absolutnie niecodzienne. Warsztaty muzyczne są dla nich unikatową szansą na doświadczenie rytmu i fizyczne odczucie dźwięków, które zwykle są dla nich niedostępne – tłumaczy Anna Szymik, muzykotearpeutka z wrocławskiego ośrodka.
Dzieci niesłyszące, bez względu na stopień uszkodzenia słuchu, mogą przejawiać zdolności muzyczne, które należy rozwijać za pomocą odpowiednich metod. Bezpośredni kontakt z instrumentem daje im możliwość doświadczenia dźwięku na całym ciele, dzięki czemu także dzieci z głęboką głuchotą czują muzykę, a z czasem mogą ją polubić, a nawet pokochać – dodaje Anna Szymik.
W wyjątkowych zajęciach bierze udział 150 dzieci, a wśród nich są nawet trzyletnie maluchy z przedszkola dla dzieci z wadami słuchu. Najstarsi wychowankowie ośrodka przy ul. Dworskiej mają nawet 24 lata i są to młodzi ludzie, którzy w ośrodku uczą się zawodu kucharza, krawca czy fryzjera. W ośrodku kształcimy nie tylko dzieci, ale również młodzież i dorosłych. Mamy również internat, dlatego to miejsce jest dla wielu z nich drugim domem – mówi dyrektor ośrodka Ewa Dobrowolska.
Fundacja dzięki warsztatom chce zwrócić uwagę na problemy niepełnosprawnych dzieci. Obecnie prowadzi zbiórkę środków na budowę bezpiecznego boiska szkolnego, którego w placówce przy ul. Dworskiej brakuje. Dzięki niemu uczniowie będą mogli rozwijać swoje zdolności sportowe. Więcej informacji: www.zobaczmnie.org