Według najnowszych badań, prowadzonych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej, podawanie dożylnie żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia. Pisze o tym niezwykłym odkryciu międzynarodowe czasopismo naukowe „The Lancet”.
O co jednak chodzi z badaniami prowadzonymi przez wrocławski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny? Dotychczas intuicyjnie wiązano niedobór żelaza z niedokrwistością. Dziś wiemy, iż to niedobór żelaza upośledza funkcjonowanie mięśnia sercowego i przemiany energetycznej w organizmie. Niedobór żelaza występuje nawet u co drugiego pacjenta z niewydolnym sercem, a w grupie przyjętych do szpitala nawet u 80% – tłumaczy profesor Piotr Ponikowski.
Badania w tym kierunku mają być kontynuowane. Trudno zresztą się dziwić. Wyniki mówią same za siebie. Przeprowadzone badanie objęło chorych o wysokim ryzyku kolejnych dekompensacji krążenia i zgonów sercowo-naczyniowych. Efekt leczenia był fenomenalny: liczba hospitalizacji spadła o 30% w obserwacji rocznej – ujawnia profesor Ewa Jankowska.
„The Lancet” to prestiżowy tygodnik, którego wydawcą jest Elsevier, część grupy Reed Elsevier. Warto dodać, że to jedno z najdłużej funkcjonujących i wydawanych czasopism na świecie. Pierwszy numer brytyjskiego periodyku został bowiem wydany w 1823 roku. Redaktorem naczelnym gazety jest Richard Harton.