Rusza nabór wniosków o tak zwany bon ciepłowniczy. To nowy rodzaj wsparcia finansowego przeznaczony dla mieszkańców korzystających z ciepła dostarczanego z sieci. Jednym z warunków uzyskania bonu jest wysokość obowiązującej ceny ciepła, dlatego przed złożeniem wniosku najpierw należy koniecznie sprawdzić swoją aktualną taryfę.
W tym artykule przeczytasz:
- Czy bon ciepłowniczy jest świadczeniem jednorazowym.
- Jakie są edycje wypłacania bonu ciepłowniczego.
- Co jest kryterium wypłacania bonu ciepłowniczego dla wrocławian.
Dla korzystających z ciepła sieciowego
– Bon ciepłowniczy to pomoc finansowa dla mieszkańców w trudnej sytuacji materialnej, którzy korzystają z ciepła sieciowego, czyli ich budynki są podłączone do sieci ciepłowniczej. Ma w zamierzeniu wesprzeć te gospodarstwa domowe, które doświadczają skokowego wzrostu cen ciepła systemowego z powodu wygaśnięcia mechanizmu ograniczającego ceny ciepła – wyjaśnia Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Bon jest jednorazowym świadczeniem przeznaczonym dla gospodarstw domowych, które spełniają określone kryteria dochodowe i techniczne – w szczególności korzystają z ogrzewania systemowego (sieciowego), w którym jednoskładnikowa cena ciepła netto przekracza 170 zł/GJ. To właśnie ten warunek dotyczący ceny ciepła ma kluczowe znaczenie przy przyznawaniu świadczenia.
Dla mniejszości mieszkańców Wrocławia
– Bardzo prosimy mieszkańców Wrocławia – zanim podejmą się Państwo składania wniosków, zachęcamy, by sprawdzić dokładnie tzw. jednoskładnikową cenę ciepła netto. Należy to zrobić we wspólnocie, spółdzielni lub u zarządcy budynku. Jeśli są mieszkańcy, którzy maja podpisane umowy bezpośrednio z dostawcą ciepła, również powinni sprawdzić tę cenę. Wysokość miesięcznych opłat za centralne ogrzewanie to nie jest jednoskładnikowa cena ciepła systemowego. Z naszych wstępnych analiz wynika, że większość odbiorców ciepła sieciowego we Wrocławiu ponosi niższe koszty ciepła, niż wskazane w ustawie – dodaje Andrzej Mańkowski.
Ustawa przewiduje dwie edycje bonu, o który będzie można ubiegać się w następujących terminach: od 3 listopada do 15 grudnia 2025 roku – za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2025 roku, oraz od 1 lipca do 31 sierpnia 2026 roku – za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2026 roku. Obecnie trwa nabór w ramach pierwszej edycji programu.
Dla osób mało zarabiających
Ustawa wprowadza również kryterium dochodowe, które musi zostać spełnione, aby otrzymać świadczenie. Wynosi ono 3 272,69 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych oraz 2 454,52 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.
– Obowiązuje tutaj jednak zasada „złotówka za złotówkę”, która oznacza, że nawet jeśli dochód mieszkańca przekracza ustawowy próg, nadal można wnioskować o bon. Jednak kwota bonu będzie pomniejszona o nadwyżkę. Przykładowo, jeśli gospodarstwo domowe przekracza o 100 zł miesięcznie próg dochodowy, to obniżymy kwotę bonu o 100 zł. Minimalna kwota bonu to 20 zł – tłumaczy Natalia Siekierka, kierowniczka Działu Świadczeń wrocławskiego MOPS.
Dla jednoskładnikowej ceny ciepła
Wnioski można złożyć elektronicznie lub osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Wypłata bonów nastąpi po przekazaniu środków z budżetu państwa. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo, nastąpi to w pierwszym kwartale 2026 roku.
Wysokość bonu zależy od poziomu jednoskładnikowej ceny ciepła netto oraz okresu, za który składany jest wniosek:
Za okres od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2025 r.:
500 zł przy cenie 170 – 200 zł/GJ netto,
1 000 zł przy cenie 200 – 230 zł/GJ netto,
1 750 zł przy cenie powyżej 230 zł/GJ netto.
Za okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2026 r.:
1 000 zł przy cenie 170 – 200 zł/GJ netto,
2 000 zł przy cenie 200 – 230 zł/GJ netto,
3 500 zł przy cenie powyżej 230 zł/GJ netto.
