Tytułowa NIEMAPA to plan codziennych zajęć podzielonych na dwanaście stacji – pomysłowych wskazówek, jak „mieć oko” na bakterie. Poprzednia NIEMAPA, o jakiej informowaliśmy w serwisie video naszego portalu ukazywała krajobrazowe i turystyczne walory Dolnego Śląska.
Otwieranie drzwi bez dotykania klamki, ubieranie „na cebulkę” czy przekąski wzbogacające odporność to tylko kilka z propozycji na zwalczanie zarazków.
NIEMAP-ę otrzyma każdy sześciolatek i każdy uczeń klas 1-3 we Wrocławiu. Część nakładu do placówek oświatowych aglomeracji wrocławskiej. W sumie do rozdania jest 50 000 egzemplarzy NEMAP-y. Poprzez zabawne ilustracje i eksperymenty zachęca do mycia rąk czy jedzenia warzyw. Wydawnictwo powstało we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.
Szczególnie teraz ważne jest edukowanie najmłodszych, stąd pomysł, żeby wykorzystać formę NIEMAP-y jako przewodnik po zdrowiu. Dodatkowo w sezonie jesiennym narażeni jesteśmy na osłabienie organizmu, a szczególnie łatwo zarażają się od siebie właśnie dzieci – mówiła dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks.
Zależało nam na tym, żeby trudne dla dzieci tematy opracować w formie gier i eksperymentów, po które same będą mogły sięgać. Zachęcamy najmłodszych także do zabawy podczas rutynowych czynności jak szczotkowanie zębów wspólnie z rodzicami, czy śpiewanie ulubionej piosenki w trakcie mycia rąk – dodała współautorka NIEMAP-y Małgorzata Żmijska.
Do tej wyjątkowej edycji powstała także strona internetowa www.niemapakontrazarazki.pl, z której można nie tylko pobrać przewodnik, ale także wyjątkową rodzinną grę planszową – świetne narzędzie do utrwalenia informacji o zdrowiu i higienie.
Pomysły autorek NIEMAP-y zilustrował Przemek Liput, który zarazkom nadał kształty karykaturalnych, osobliwych stworów. Do projektu zaproszono również lekarkę Annę Kuc. W NIEMAP-ie znalazła się także sekcja wywiadów z rodzinami Wirusińskich i Bakteriowskich, którzy odpowiadają na niewygodne pytania zadawane przez słynne wrocławskie krasnale.
„NIEMAPA kontra zarazki” inspiruje nie tylko dzieci. To także lektura dla ich opiekunów, którzy powinni zadbać o wprowadzenie ninjaprogramu do codziennej aktywności.
W publikacji znalazły się informacje specjalnie dla mieszkańców Wrocławia – adres strony www.wroclaw.pl/koronawirus, numer na infolinię czy link do webinaru o koronawirusie dostępny na stronach WCRS.
„NIEMAPA kontra zarazki” dostępna będzie również w wersji drukowanej. Do pobrania online na stronach: www.niemapa.pl oraz www.niemapakontrazarazki.pl