Tajemnicze zamki, widoki zapierające dech, urokliwe trasy rowerowe, dzika przyroda, a nawet pustynia…
Do rodzinnej podróży po wyjątkowych miejscach Dolnego Śląska zaprasza najnowszy przewodnik dla rodzin przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i kolektyw Mamy Projekt. Przewodnik jest darmowy i mieć go każdy chętny, bo nieMAPA, czyli mapa z atrakcjami dla najmłodszych dostępna będzie od dzisiaj online – tak by każdy mógł ją wydrukować lub zaczerpnąć inspiracji.
Kolorowy przewodnik to kolejna odsłona sygnalizowanej przez nasz portal kampanii #OdkryjDolnyŚląsk, która tym razem została skierowana do rodzin z dziećmi. Miejsca, które możemy odnaleźć na tzw. nieMAPIE zostały dobrane dzięki konsultacjom przeprowadzanym z blogerami parentingowymi. Na Dolnym Śląsku atrakcji jest tak wiele, że wybór nie był prosty, ale zadecydowało doświadczenie rodzica.
nieMAPA pomaga najmłodszym odkryć sekrety przyrody i poznać wyjątkowe lokalne historie. Na jej kartach autorzy przedstawili 16 różnych miejsc, które warto odwiedzić z dzieckiem. Każde z nich jest przykładem bogatej tradycji regionu.
- Dzięki temu dzieci poznają dolnośląską Białą Damę, Rycerza bez Głowy, Bazyliszka ze Świdnicy czy Liczyrzepę, który stał się pierwowzorem dla postaci słynnego czarodzieja Gandalfa.
- Na wytyczonym szlaku znalazły się też Zamek w Bolkowie, Zamek Książ w Wałbrzychu czy Zamek Czocha w Leśnej.
- Wielbiciele podróży powinni odwiedzić Błędne Skały, gdzie kręcono baśniowe „Opowieści z Narnii” lub Jaskinię Niedźwiedzią.
- Dla miłośników dawnych wierzeń przygotowano propozycje wycieczek na górę Śnieżkę i Ślężę.
- W przewodniku nie zabrakło też stolicy województwa. Będąc we Wrocławiu warto odszukać przyjazne krasnale, przyjrzeć się detalom zabytkowych kamienic i zajrzeć na podwórko przy ulicy Roosevelta 5, gdzie znajduje się 250-metrowe malowidło stworzone przez mieszkańców okolicznych kamienic.
Tym razem w przewodniku znalazły się także przykłady dolnośląskich przysmaków. Nie mogło tutaj zabraknąć drożdżówki z cynamonową kruszonką, pierników figuralnych, bigosu wrocławskiego czy słynnych na całą Polskę karpi milickich i królewskiego miodu wrzosowego.
– Pierwsza edycja powstała dokładnie 5 lat temu, kiedy same zostałyśmy mamami. Od samego początku zależało nam, żeby tworzyć przewodniki, które będą pokazywały całym rodzinom sposoby na aktywne spędzanie wspólnego czasu – mówi Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt i podkreśla, że każde miejsce przedstawione na nieMAPIE zostało sprawdzone przez ekspertów, czyli rodziny z dziećmi.
Zebrane w przewodniku punkty uzupełniają pomysły na gry i zabawy. Dla miłośników przygód twórcy przygotowali całą serię wyzwań. Od nocnego wypatrywania Drogi Mlecznej w górach Izerskich, przez projektowanie własnego zamku, po wyszukiwanie najciekawszych roślin w regionie.
Dolny Śląsk to miejsce szczególne na mapie kraju. Znajdziemy tu tajemniczą, pełną dzikiej przyrody Dolinę Baryczy, zamki i pałace, karkonoskie skalne miasta, a nawet pustynię. Nasze Izery są też idealnym miejscem do obserwowania gwiazd. Naprawdę każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego – mówił marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski podczas dzisiejszego briefingu, którego przebieg udostępnialiśmy w profilu społecznościowym naszego portalu. Turystyka jest jedną z tych branż, które najsilniej odczuły negatywne skutki pandemii koronawirusa. Jednocześnie jest to obszar niezwykle ważny dla Dolnego Śląska, kreujący zatrudnienie i rozwój regionalny – podkreślał marszałek.
Zależy nam na tym, żeby pokazać jak niezwykłe i różnorodne jest nasze województwo. Nasza tradycja i dziedzictwo regionu pokazane w przystępny sposób to najlepsza droga do zainteresowania najmłodszych historią mówił także członek zarządu województwa dolnośląskiego Paweł Wybierała.
Komentowane 1