Galerie handlowe to miejsca, w których przeciętny Polak spędza coraz więcej czasu. Urosły do roli „świątyń”, gdzie parking zrobił się szczególnie ciasny po wprowadzeniu niedzieli wolnej od handlu.
W końcu na upragnione zakupy czasu jest nie siedem, a sześć dni. We Wrocławiu cieszą się ogromną popularnością, a i wybór jest spory. Będąc #BliżejMiasta poznajmy najbardziej popularne galerie handlowe.
Magnolia Park to miejsce przez dziesięć lat buduje swoją pozycję na rynku. Jego łączna powierzchnia handlowa wynosi 100 tys. mkw. We wnętrzu znajduje się 260 sklepów, kawiarni, restauracji i punktów usługowych. Klienci mogą zostawić swój pojazd na parkingu. Do ich dyspozycji jest 3,5 tys. darmowych miejsc parkingowych. Położona jest przy ul. Legnickiej, na wysokości przystanku tramwajowego i autobusowego „Niedźwiedzia”. Otwarta w 2007 r.
Więcej: https://www.magnoliapark.pl/o-nas/poznaj-nas
Galeria Dominikańska mieści się właściwie w samym centrum miasta, pomiędzy Placem Dominikańskim, a ulicami: bł. Czesława i Oławską. Powstała w 2001 r. Została wyróżniona przez Stowarzyszenie Architektów Polskich nagrodą w dziedzinie architektury. W galerii znajduje się około 100 sklepów, które rozlokowane są na trzech piętrach. Powierzchnia handlowa wynosi 30 000 mkw., trzy poziomy ma też parking.
Więcej: https://galeria-dominikanska.pl
Renoma to pozostałość poniemieckiego handlowego Wrocławia. Powstała w 1930 r. Jej początkowa nazwa brzmiała dom towarowy Wertheim. Ówcześnie był największym tego typu budynkiem we Wrocławiu. Pod koniec drugiej wojny światowej budynek został zbombardowany i stał w płomieniach kilka dni. Został ponownie otwarty trzy lata po zakończeniu działań wojennych. Pierwsze piętro oddano w 1953, drugie przygotowywano do użytkowania przez 15 lat. Piąte i szóste piętro otwarto w latach 1984 – 1985. Służy mieszkańcom Wrocławia do dzisiaj. Ze względów architektonicznych jest jego piękną reklamą. Renoma ma pięć pięter, których właściciele wynajmują powierzchnię dla około 120 sklepów i butików na powierzchni 31 tys. mkw.
Więcej: http://renoma-wroclaw.pl
Arkady Wrocławskie to galeria, która powstała w 2007 r. Posiada kompleks biurowy o powierzchni 29 961 mkw. powierzchni handlowej i 9 625 mkw. biurowej. Jest położona w kwadracie ulic Powstańców Śląskich, Swobodnej, Nasypowej i Komandorskiej. W swoim gmachu mieści 130 sklepów i restauracji. Trzy piętra w części handlowej oraz 11 w części biurowej.
Więcej: http://www.arkadywroclawskie.pl
Wroclavia to bez wątpienia inwestycja, która zmieniła oblicze dworca autobusowego. Niegdyś było to miejsce, które odwiedzało się z konieczności, dzisiaj jest znacznie lepiej. Sam budynek prezentuje się imponująco. Jest wykonany w niezwykle nowoczesny sposób. Wywiera pozytywne wrażenie na wysiadających z pociągu czy autobusu turystach. Powstał w 2017 r. To najmłodsza z największych wrocławskich galerii. Jej budowa trwała trzy lata. Łączna powierzchnia Wroclavii wynosi 71 000 mkw. W jej murach znajduje się ponad 200 sklepów i jak w przypadku pozostałych, kina lub restauracje.
Więcej: https://www.wroclavia.pl
Pasaż Grunwaldzki to jeden z symboli dynamicznie zmieniającego się krajobrazu za mostem Grunwaldzkim w stronę Sępolna. Połączone z tym inwestycje drogowe i tramwajowe, które były ukończone przed Euro tworzą nowoczesny krajobraz tej części Wrocławia. Wracając do Pasażu… Otworzona w 2007 r. galeria ma 130 tys. mkw. Powierzchni użytkowej. Na jej terenie znajduje się około 200 sklepów.
Więcej: https://www.pasazgrunwaldzki.pl
Centrum Handlowe „Korona” to drugie najstarsze tego typu miejsce w tej publikacji. Trzeba przyznać, że mimo 21 lat na karku starzeje się z godnością i jest atrakcyjnym wyborem dla mieszkańców np. Psiego Pola. Hipermarket Auchan, 66 butików i punktów usługowych, 6 średnich powierzchni m.in. RTV EURO AGD, Go Sport, Castorama, multipleks Cinema City, food court – 8 restauracji i kawiarni, to 55 tys. mkw. Zlokalizowana jest przy ulicy Krzywoustego 126.
Więcej: https://www.centrum-korona.pl
„Marino” to miejsce zapewne najbardziej sentymentalne dla tych starszych mieszkańców Wrocławia, bo i wiek ma sędziwy. Powstało w 1993 r. Przeszło renowację w 2007 r. Powierzchnia galerii wynosi 20 tys. mkw. W budynku mieści się 60 sklepów, restauracje i kawiarnie.
Więcej: http://www.centrum-marino.com
Aleja Bielany powstała w 2015 r. Zlokalizowana jest przy południowej granicy Wrocławia w Bielanach Wrocławskich. Powierzchnia wynajmowana przez galerie to 145 000 mkw. To daje ponad 200 sklepów. Jest wykonana w sposób nowoczesny i cieszy się dużą popularnością ze względu na położenie blisko okolicznych sklepów. Do nich należą np. Ikea, Auchan czy Jula.
Więcej: https://www.alejabielany.pl/pl-pl
Którą z wrocławskich galerii cenicie sobie najbardziej i dlaczego?
Dariusz Nowakowski