Wyjątkowe atrakcje czekały na pasażerów ekspresu regionalnego Henryk Pobożny, kursującego z Legnicy do Wrocławia. Z okazji 780. rocznicy bitwy pod Legnicą Koleje Dolnośląskie zorganizowały w pociągu żywą lekcję historii z udziałem rekonstruktorów.

Pasażerom podróżującym z Legnicy do Wrocławia dzisiaj, czyli w dniu 780. rocznicy bitwy pod Legnicą, czekała niespodzianka. Towarzyszyli im rycerze z orszaku księcia Henryka Pobożnego. Podróżni w pociągu, dzięki towarzystwu rycerzy z grupy rekonstruktorów historycznych Wiwern, mieli również okazję poznać szczegóły bitwy, która rozegrała się dokładnie 780 lat temu, 9 kwietnia 1241 roku. Warto zwrócić uwagę, że filią legnickiego Muzeum Miedzi jest Muzeum Bitwy Legnickiej mieszące się w Legnickim Polu. Na miejscu można zapoznać się z ekspozycją stałą dotyczącą rozstrzygnięcia losów bitwy oraz życia księcia Henryka II Pobożnego.

W tamtym czasie Polska przeżywała pierwszy najazd mongolski na nasze terytorium, a sama bitwa pod Legnicą zakończyła się klęską – śmierć w niej poniósł książę śląski, krakowski i wielkopolski Henryk II Pobożny. Cieszę się, że Koleje Dolnośląskie pielęgnują pamięć o tych wydarzeniach, nazywając swój pociąg na cześć księcia Henryka – opowiadał opiekun Muzeum Bitwy Legnickiej, oddziału Muzeum Miedzi w Legnickim Polu Konrad Byś.

To kolejna historyczna inicjatywa regionalnego przewoźnika. W 2020 roku Koleje Dolnośląskie uczciły 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada specjalny „Pociąg do niepodległości” wraz z grupą rekonstruktorów wyruszył w trasę pomiędzy Wrocławiem a Głogowem.

Koleje Dolnośląskie wywodzą się z Legnicy – tutaj mamy swoją siedzibę i chcemy pielęgnować pamięć o lokalnej historii. Dlatego naturalnym było dla nas przybliżenie historii bitwy, która rozegrała się w tak bliskim nam miejscu. Pociąg upamiętniający bitwę pod Legnicą to kolejna po „Pociągu do Niepodległości” odsłona projektu „Pociąg do historii, który zamierzamy kontynuować przypominając o ważnych wydarzeniach z historii Polski i regionu – komentował rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich Bartłomiej Rodak.

Będzie kolejny buspas na północy Wrocławia. Prace ruszą w najbliższy weekend

Poprzedni artykuł

Betard Sparta Wrocław rozpoczyna sezon wysokim zwycięstwem w PGE Ekstralidze

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.