Dzisiaj przed południem w wieku 97 lat zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz. Oficjalny komunikat archidiecezji wrocławskiej zostanie opublikowany dzisiaj po południu. Informację tę podano w serwisie Konferencji Episkopatu Polski.
Były metropolita wrocławski ks. abp Henryk Gulbinowicz urodził się w 1923 r. w Wilnie. Był doktorem teologii, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie w latach 1968 – 1970.  W 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pełnił funkcję administratora apostolskiego w Białymstoku w latach 1970 – 1976. W 1976 r. mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym kard. Bolesławie Kominku. W 1985 r. wszedł do kolegium kardynałów. Kierował archidiecezją wrocławską do 2004 r. Był doktorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Był członkiem Kongregacji: ds. Kościołów Wschodnich, ds. Duchowieństwa, ds. Ewangelizacji Narodów, kanonikiem Kapituły Warmińskiej we Fromborku i Kawaler Orderu Orła Białego.

W pierwszym tygodniu listopada br. Nuncjatura Apostolska w Warszawie opublikowała komunikat, na podstawie którego ks. kardynał Henryk Gulbinowicz został objęty sankcjami związanymi z wynikami dochodzenia prowadzonego przez instytucje watykańskie, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Po tym komunikacie, rzecznik wrocławskiej kurii archidiecezjalnej ks. dr Rafał Kowalski wydał oświadczenie, w którym napisał m.in.: Surowość sankcji, zastosowanych wobec księdza kardynała, wskazuje, że dochodzenie potwierdziło prawdziwość zarzutów stawianych księdzu kardynałowi w przestrzeni publicznej. Fakt, iż sprawa została podjęta, wyjaśniona i doprowadzona do końca potwierdza, że w Kościele nie ma jakiejkolwiek taryfy ulgowej dla tego rodzaju przestępstw oraz że nigdy nie będzie zgody na ich tolerowanie. Pomimo tego, że rozmawiamy o czynach, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, w Kościele nigdy nie zostaną one uznane za przedawnione. To także pozwala ufać, że Kościół z całą stanowczością reaguje i nie pozwala na to, aby takie sytuacje się powtórzyły dziś oraz w przyszłości.

Jak już informowaliśmy w naszym portalu na najbliższej sesji Rady Miejskiej ma być rozpatrywany postulat działaczy partii Zieloni o odebranie ks. kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu „Civitate Wratislaviensi Donatus”. Wniosek uzasadniono tym, że osoby honorowane tym najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez samorząd Wrocławia muszą się cieszyć nieposzlakowaną opinią. Do pomysłu powściągliwie odnieśli się byli prezydenci Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Bogdan Zdrojewski, natomiast przeciwny był temu inny były prezydent Wrocławia Stanisław Huskowski. Henryk Gulbinowicz powinien stracić tytuł Civitate Wratislaviensi Donatus. Dlatego poprę wnioski złożone w tej sprawie do Rady Miejskiej Wrocławia – napisał urzędujący prezydent Jacek Sutryk. Trzeba dodać, że arcybiskup otrzymał honorowe obywatelstwa wielu dolnośląskich miast, w tym: Lądka-Zdroju, Oławy, Barda, Dzierżoniowa, Trzebnicy, Ziębic, Sobótki, Pieszyc, Ząbkowic Śląskich, Ścinawy oraz województwa dolnośląskiego.

Ks. kardynał Henryk Gulbinowicz od kilkunastu dni znajdował się w szpitalu, od kilku dni był nieprzytomny i zmarł dzisiaj o godz. 10:40 w wyniku ostrego zapalenia płuc. Hierarcha został pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze. Najprawdopodobniej zostanie pochowany na jednym z cmentarzy we Wrocławiu. Termin i miejsce pogrzebu nie zostały ogłoszone do chwili niniejszej publikacji.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisław Gądecki w wydanym dzisiaj oświadczeniu napisał m.in.: Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu to, co spowodowało cierpienie pokrzywdzonych i ból wspólnoty wierzących. Wyrażając jednoznacznie dezaprobatę wobec popełnionych grzechów, nie można jednocześnie zapomnieć o dobru, które poprzez jego życie i posługę stało się udziałem wielu osób. Niech odpoczywa w pokoju!

AKTUALIZACJA: 17.11.2020 – 12:50

Kuria Metropolitalna we Wrocławiu podała komunikat następującej treści:

Msza św. żałobna w intencji śp. kardynała Henryka Gulbinowicza zostanie odprawiona w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu w piątek 20 listopada o godz. 10.00. Eucharystię będzie sprawował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski z najbliższymi współpracownikami. Ze względu na stan epidemii wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do modlitwy prosimy o udział duchowy za pośrednictwem transmisji internetowej. Zgodnie z wolą rodziny śp. księdza kardynała uroczystości pogrzebowe odbędą się poza archidiecezją wrocławską. Na prośbę najbliższych zmarłego informacja o czasie i miejscu pochówku nie będzie podawana do wiadomości publicznej. Prosimy o uszanowanie tej decyzji.

foto arch.PAP/Jacek Turczyk

Ta drużyna zwycięstwo ma nie tylko w nazwie – czyli eWinner Gwardia Wrocław

Poprzedni artykuł

Projekt budżetu Wrocławia na rok 2021 – oficjalna informacja Ratusza: ponad miliard złotych na inwestycje i deficyt ponad pół miliarda złotych

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

  1. […] Gulbinowiczowi odebrano symboliczne atrybuty biskupie, pojawił się na początku listopada. Niespełna dwa tygodnie później sędziwy hierarcha, zmarł w jednym z wrocławskich szpitali. Przez środowiska […]

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.