W wieku 49 lat zmarł Jacek Magiera. Jako szkoleniowiec dwukrotnie prowadził zespół Śląska Wrocław i zdobył z nim wicemistrzostwo Polski.
- Jaką rolę odegrał Jacek Magiera w budowaniu pozycji Śląska Wrocław.
- W jakich innych klubach budował swoją karierę.
- Za co był szczególnie ceniony w środowisku piłkarskim.
Jak się dowiedzieliśmy, Jacek Magiera zasłabł podczas porannego treningu we wrocławskim parku. Został przewieziony do szpitala, jednak niestety jego życia nie udało się uratować.
„To ogromnie smutny dzień dla Śląska Wrocław i całej polskiej piłki nożnej. Z ogromnym żalem przyjęliśmy informację o śmierci Jacka Magiery. 49-latek dwukrotnie pełnił funkcję trenera Śląska Wrocław, z którym w 2024 roku zdobył wicemistrzostwo Polski. Ostatnio pracował w sztabie reprezentacji Polski. Był wyjątkowym człowiekiem. Dołączamy do prośby PZPN o uszanowanie prywatności i spokoju bliskich w tym bardzo trudnym czasie. W imieniu Śląska Wrocław składamy wyrazy współczucia bliskim i rodzinie zmarłego. Niech spoczywa w pokoju” – napisali przedstawiciele Śląska Wrocław.
Wicemistrzostwo Polski dla Śląska Wrocław
Jacek Magiera w ostatnim czasie był drugim trenerem piłkarskiej reprezentacji Polski, którą kieruje Jan Urban. We Wrocławiu dał się poznać jako szkoleniowiec Śląska Wrocław.
Drużynę „Wojskowych” obejmował dwukrotnie. Po raz pierwszy w marcu 2021 roku. W pierwszym sezonie wywalczył z drużyną czwarte miejsce w Ekstraklasie. Wynik ten pozwolił wrocławskiemu klubowi po kilkuletniej przerwie wrócić do rywalizacji na arenie międzynarodowej w ramach kwalifikacji Ligi Konferencji Europy.
Powrócił na ławkę trenerską w kwietniu 2023 roku, gdy Śląsk znajdował się w dramatycznej sytuacji i był o krok od spadku z ligi. Magiera nie tylko utrzymał zespół w Ekstraklasie. W kolejnym sezonie (2023/2024) dokonał historycznego wyczynu, prowadząc Wrocławian do tytułu wicemistrza Polski. Był to pierwszy medal klubu od dwunastu lat, który na nowo rozpalił piłkarską gorączkę w mieście.
W stolicy Dolnego Śląska ceniono go nie tylko za wyniki. Uznanie zyskał też za odważne stawianie na młodych zawodników.
W jakich klubach budował swoją karierę Jacek Magiera?
Zanim trafił do Wrocławia, Magiera budował swoją renomę przede wszystkim w Warszawie. Jako zawodnik Legii świętował dwa tytuły mistrza Polski. Jako trener poprowadził stołeczny klub do historycznego sukcesu w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Zespół rywalizował z Realem Madryt i Borussią Dortmund. W jego trenerskim CV znajdują się również istotne etapy pracy w PZPN. Był selekcjonerem reprezentacji Polski do lat 20, z którą wystąpił na mistrzostwach świata, oraz kadry U-19.
Praca we Wrocławiu była dla niego wyzwaniem, które podjął po zakończeniu wieloletniej misji w federacji. W Śląsku dał się poznać jako szkoleniowiec kładący ogromny nacisk na detale taktyczne i dyscyplinę, co pozwoliło klubowi ustabilizować formę i realnie włączyć się do walki o czołowe lokaty w kraju. Choć jego kariera szkoleniowa obejmowała także epizod w Zagłębiu Sosnowiec, to właśnie lata spędzone w Legii i Śląsku Wrocław zdefiniowały jego pozycję jako jednego z najbardziej merytorycznych trenerów w Polsce.