Wiadomości

Nie wystarczą spacery – o tym, jak mieszkać z psem

0

Zapraszamy na kolejną, ciekawą rozmowę w ramach cyklu #BliżejMiasta. Spotykamy się to co tydzień z ludźmi, którzy we Wrocławiu podejmują niecodzienne wyzwania.

W tym tygodniu spotkaliśmy z Monią oraz Krzyśkiem, czyli autorami Youtubowego kanału SłońwPokoju. Nasi goście produkują materiały oraz organizują kampanie społeczne, które mają na celu uświadamianie właścicieli czworonogów, jak powinno się je wychowywać, dbać o nie i co należy zrobić, by zapewnić im prawidłowy rozwój.

Widziałem Waszą ostatnią kampanię społeczną – sprawa była bardzo słuszna. Z jakim odbiorem spotkaliście się w internecie?

Reakcja na piosenkę, przerosła nasze oczekiwania. Oczywiście w pozytywny sposób. Dostaliśmy wiele ciepłych słów. Najbardziej ucieszyły nas ilości udostępnień, nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez prozwierzęce fundacje. Podjęliśmy już nawet współpracę z wrocławskim schroniskiem przy realizacji kolejnego projektu.

W swoich odcinkach pokazujecie dużo codzienności właścicieli psów, ale również dajecie różne szkoleniowe rady. Jakie macie kwalifikacje i skąd czerpiecie wiedzę?

Staramy się pokazywać psi świat trochę z innej perspektywy. Nadal funkcjonuje wiele mitów, które na nieszczęście psów są ciągle praktykowane. Naszą misją jest ich obalenie i uświadamianie psich opiekunów. Chcemy też pokazać ludziom świat czworonogów z ich perspektywy. Od najmłodszych lat zwierzęta spełniały ważną rolę w naszym życiu. Dlatego też, wiedzę czerpiemy z doświadczenia, seminariów oraz kursów instruktorskich. Cały czas staramy się ją poszerzać i praktykować.

Właśnie, mieszkacie w jednym mieszkaniu z 3 dużymi psami oraz kotem – ile czasu wymaga ogarnięcie takiego towarzystwa?

Tak to prawda, dla wielu osób to szok. Nie jest to proste zadanie i wymaga mnóstwa wyrzeczeń. Życie z nimi to praca na pełen etat. Nie wystarczy zapewnić im tylko aktywności fizycznych, ważne jest też dbanie o stymulację umysłową. Każdy nasz dzień to nie tylko spacery, to także treningi i zabawa.

Czy – wbrew rozmaitym pogłoskom – duży pies może być szczęśliwy mieszkając na niewielkim metrażu?

To jest właśnie jeden z tych mitów. Naszym zdaniem pies w mieszkaniu może być dużo szczęśliwszy niż ten co mieszka w domu z ogrodem. Wszystko zależy od tego, ile się mu poświęca czasu i uwagi. Właściciele często zapominają o potrzebie eksplorowania terenu, o dostarczaniu nowych bodźców. Pies, który jest zamknięty na ogrodzie nie ma takiej możliwości. Spacery są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania psa w społeczeństwie. Idąc tym tokiem myślenia. Mieszkanie czy też dom to miejsce odpoczynku. Nieważne jest więc czy ma 50 m czy też 200 m.

Jaką radę dalibyście komuś, komu opieka nad psem sprawia dużą trudność i zwierzę nie zachowuje się odpowiednio – na przykład nie słucha swojego właściciela?

Każda trudność jest czymś spowodowana. Najważniejsze jest, aby chcieć zrozumieć swojego psa. Nie przypisywać mu ludzkich cech. Postawić sobie rachunek sumienia. Ile czasu spędzasz ze swoim psem? Ile czasu zajmują wam codzienne spacery? Jak często nagradzasz swojego psa, gdy zachowuje się poprawnie? Co zrobiłeś, aby poprawić waszą relację? No i chyba najważniejsze. Jeżeli nie wiemy co robimy źle, nie mamy pomysłu co zrobić? Wtedy najlepszym pomysłem jest udać się do specjalisty, czyli psiego behawiorysty lub szkoleniowca.

Czego nigdy nie powinno robić się swojemu psu? Jakie największe błędy popełniają właściciele czworonogów?

Nigdy nie powinniśmy przypisywać ludzkich cech zwierzakom! I oczywiście ich bić! Jeżeli chodzi o największe błędy to brak konsekwencji i systematyczności. Warto jest też wspomnieć, że często karcimy swoje psy za złe zachowanie. Dużo ciężej przychodzi ludziom ich nagradzanie za dobre.

Jakie następne wyzwania sobie stawiacie? Czego możemy się po Was spodziewać?

Cały czas staramy się poszerzać swoją wiedzę. Od przyszłego roku zaczynamy kurs instruktora nosework. Oprócz tego pracujemy już nad kolejnymi projektami na naszym kanale na Youtube. Możemy zdradzić, że niedługo pojawią się także kolejne piosenki o psiej tematyce.

Rozmawiał: Maciej Fedorczuk

„Rosiński fantastyczny” – fantastyczne komiksy

Poprzedni artykuł

Zaczęła się moda na Śląsk Lavicki – dzisiaj na meczu z Pogonią padnie rekord frekwencji!

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.