Projekt „Deaf Work. Model zwiększenia dostępu do zatrudnienia Głuchych” ma na celu przetestowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań stanowiących skuteczne formy aktywizacji zawodowej osób głuchych i słabosłyszących a w konsekwencji do aktywizacji zawodowej i poprawy ich sytuacji na rynku pracy.
Jest realizowany był przez dwa lata w Łodzi. Założeniem projektu jest ułatwianie różnym instytucjom i grupom społecznym wzajemnych relacji. Uruchomienie go w naszym mieście będzie służyło osobom głuchym i niedosłyszącym pozostających bez pracy – podkreśla samorządowiec. Warto, aby miasto przeanalizowało możliwość wdrożenia Deaf Work na przykład w Centrach Obsługi Mieszkańca Gminy – proponuje wrocławski radny Michał Kurczewski.
Jednym z ogniw projektu jest to, że niepełnosprawni w zależności od potrzeb tłumaczą pisma komunikaty, formularze wniosków wraz z instrukcją wypełnienia na polski język migowy. Do tego, by gmina Wrocław mogła skorzystać bezpłatnie z schematu łódzkiego, wystarczy podpisanie decyzji o wdrożeniu modelu z liderem projektu. Jest nim Centrum Badawczo Szkoleniowe Dobre Kadry.
Wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości, mając na względzie potrzeby osób niepełnosprawnych przekonują do realizacji analogicznej inicjatywy we Wrocławiu. W sprawie możliwości zastosowania modelu „Deaf Work” interpelację do prezydenta Jacka Sutryka złożył dwa dni temu radny Michał Kurczewski.
W Łodzi, dzięki projektowi „Deaf Work”, uczestnicy otrzymywali m.in.:
- pomoc doradcy zawodowego, który pomagał wybrać kurs zawodowy, zastanowić się, co osoba lubi robić i gdzie chce pracować.
- pomoc asystenta pracy, który pomagał załatwić kurs, staż zawodowy i pracę.
- pomoc tłumacza języka migowego, który tłumaczył na kursie i przy załatwianiu stażu oraz pracy.
- szkolenia miękkie: jak się zaprezentować u pracodawcy, jak się ubrać i pomalować idąc na rozmowę o pracę, jak obsłużyć kserokopiarkę, albo fax, jak sobie poradzić ze stresem, jak być przedsiębiorczym.
- szkolenia twarde nastawione na nowe kwalifikacje, zwiększające umiejętności (np. szkolenie komputerowe ECDL, szkolenie z programów graficznych, szkolenie na instruktora sportu, na cukiernika, kwiaciarkę).
- próbkę pracy, która polegała na tym, że można spróbować pracy u wybranego pracodawcy przez 1 – 3 dni, aby sprawdzić, czy ta praca jest dla odpowiednia, czy się podoba, ale i po to, by pracodawca mógł lepiej poznać potencjalnego pracownika.
- staż zawodowy – krótki, maksimum 2 miesiące, jeśli będzie taka konieczność przed zatrudnieniem u pracodawcy, wynagrodzenie na stażu wynosiło ok. 1300 zł netto.