A4

Krajowa Administracja Skarbowa wdroży nowy system poboru opłat na państwowych odcinkach dróg płatnych. Zmiany obejmą także odcinek autostrady A4 Wrocław – Sośnica.

W czerwcu na państwowych odcinkach dróg płatnych zostanie uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL. Do tej pory działał system viaTOLL, który jednak wygaśnie 30 czerwca bieżącego roku. Od 1 lipca działać będzie jedynie e-TOLL. Według informacji przejazd na odcinku Wrocław – Sośnica (autostrada A4 w kierunku Legnicy) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy dla wszystkich pojazdów od 1 grudnia 2021 roku.

CZYM JEST e-TOLL?

To nowoczesne rozwiązanie, które jest oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Dotychczasowy system viaTOLL, wykorzystywał technologię komunikacji bliskiego zasięgu (DSRC). Nowy system służyć będzie poborowi opłat elektronicznych za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. Administratorem systemu i danych jest szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

E-TOLL, CZYLI PRZYJAZNY MOBILNIE SYSTEM

W maju wystartuje strona internetowa systemu e-TOLL i rejestracja użytkowników e-TOLL. Dzięki temu możliwa będzie kompleksowa obsługa online bez konieczności wizyty w punkcie obsługi i podpisania umowy. To znaczne ułatwienie i usprawnienie. Użytkownicy będą mieć wgląd w historię opłat i możliwość zarządzania swoim kontem za pośrednictwem Internetu.

Powstanie bezpłatna aplikacja mobilna, która będzie dostępna na urządzenia mobilne. Pobrać ją będzie można za pośrednictwem sklepów: Google Play i AppStore. Umożliwi wniesienie opłaty elektronicznej za przejazd pojazdów ciężkich oraz opłaty za przejazd pojazdów lekkich, doładowanie i monitorowanie stanu konta. Będzie również zintegrowana z systemem SENT-GEO. Co ważne, aplikacja skierowana będzie zarówno do kierowców prywatnych, jak i do właścicieli flot.

Wśród udogodnień znajdzie się Internetowe Konto Klienta (IKK). Pozwoli ono na pełną rejestrację w e-TOLL bez konieczności zawierania umowy, zarządzanie użytkownikami, w tym m.in. nadawanie dostępów pełnomocnikom i pracownikom o różnych profilach (np. administrator, księgowy, kierowca), realizację płatności i doładowanie konta, zarządzanie pojazdami i przypisywanie ich do wybranego konta rozliczeniowego, zarządzanie zarejestrowanymi urządzeniami geolokalizacyjnymi w trybie online oraz kontakt z operatorem systemu e-TOLL – także w zakresie składania reklamacji z użyciem dedykowanych formularzy.

Filip Macuda
foto:

Zmarł profesor Jan Waszkiewicz

Poprzedni artykuł

Z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy – budowane jest nowe i potrzebne połączenie kolejowe [VIDEO]

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.