Wrocławskie Fakty

WIDEO

WYWIAD

FELIETON

POLITYKA

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Biznes
  • Edukacja
  • Handel
Wrocławskie Fakty
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Biznes
  • Edukacja
  • Handel
Wrocławskie Fakty
Home Komunikacja

Bałkanizacja globalnej sieci. Putin odcina Rosję od internetu

Dariusz Nowakowski przez Dariusz Nowakowski
15 października 2022
w Komunikacja, Wiadomości
0
Bałkanizacja globalnej sieci. Putin odcina Rosję od internetu

Fot. Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa

Gdy Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą, między Rosją, a światem powstała cyfrowa kurtyna. Zarówno rosyjskie władze, jak i międzynarodowe firmy internetowe zbudowały ten mur z zapierającą dech w piersiach prędkością. Działania te doprowadziły do rozpadu otwartego Internetu, który niegdyś był postrzegany jako pomoc w integracji Rosji z globalną społecznością.

Rosja stała się międzynarodowym banitą. W Rosji nie obejrzymy już Netflixa, nie kupimy nowego BMW czy IPhone, nie kupimy także ubrań wielu znanych marek. To wszystko reperkusje nieuzasadnionej agresji na Ukrainę. To samo zaczęło się dziać z Zachodnimi serwisami społecznościowymi. Po kolei zaczęły wycofywać się z państwa agresora.  TikTok zawiesza swoje usługi. Facebook został zablokowany. Twitter został częściowo zablokowany, a przyszłość YouTube stoi pod znakiem zapytania. Apple, Samsung, Microsoft, Oracle, Cisco ograniczyli działalność lub całkowicie wycofali się z Rosji. Nawet gry online, takie jak Minecraft, nie są już dostępne. Czy w związku z tym w Rosji powstała próżnia technologiczna? Otóż wcale nie. Kraj szykował się na ten scenariusz od lat. 

Jest to część szerszego planu tzw. splitu internetu, który zakłada odłączenie się Rosji od globalnej sieci i budowanie swojej gałęzi cybernetycznej. Od kilku lat władze z Kremla chcą przejąć kontrolę na rosyjską częścią Internetu. Apogeum nastąpiło w 2019 roku, kiedy Putin podpisał dekret o tzw. suwerennym Internecie. Wtedy też Rosja testowała całkowite odłączenie się od światowej sieci. Test trwał 30 dni, a udział w nim wzięli wszyscy operatorzy w kraju. Ustawa w założeniu ma zabezpieczyć Rosję przed zagrożeniami z zewnątrz np. przed cyberatakami. W związku z nią operatorzy telekomunikacyjni są zobowiązani do wdrożenia specjalnych systemów, pozwalających na kontrole i zarządzanie wirtualnym ruchem. W praktyce oznacza to przejęcie władzy nad tym, co dzieje się w rosyjskiej części Internetu.

ZSRR było państwem, które w czasach zimnej wojny mierzyło się ramię w ramię z USA. Izolacja technologiczna dla tego państwa nie jest więc rzeczą nową. Należy pamiętać, że w Rosji istniał silny przemysł nowych technologii. Jeszcze w latach 50 Anatoly Kitov prowadził zaawansowane badania nad możliwością łączenia komputerów. W latach 60-tych, kiedy komputery w Rosji były wciąż rzadkością, zaczęła powstawać podobna do amerykańskiej, idea o ich połączenia w sieć. Ten projekt miał kryptonim OGAS. Był bardzo podobny do tego co realizowali amerykanie. Miał duże szanse powodzenia, ale nigdy nie został realizowany. Jak podają źródła, zakończył się porażką nie ze względów technologicznych, ale ze względu na tarcia administracyjne między ministerstwami, które nie chciały stracić swojej pozycji. Idea radzieckiego Internetu zakładała połączenie głównych ośrodków przemysłowych i naukowych w celu wymiany informacji. Pierestrojka i rozpad ZSRR przerwały dalsze prace, a kilka lat później, na początku lat 90 na Zachodzie powstał standard WWW 1.0. – pierwsza sieć nazywana Internetem. W czasach ZSRR technologie cybernetyczne miały mieć zastosowanie przede wszystkim militarne.

Wraz z rozpoczęciem ataku Rosji na Ukrainę, Zachodni giganci zaczęli lawinowo wycofywać się z kraju. Na arenę wypłynęły niszowe portale rosyjskie, które są do złudzenia podobnymi kopiami amerykańskich portali. Oczywiście z większym lub mniejszym skutkiem były rozwijane jeszcze przed inwazją, ale po deklaracjach odcięcia Rosji od Internetu oraz lawinie wycofywania gigantów technologicznych, ich znaczenie szybko zaczęło rosnąć. Najpopularniejszym  w Rosji jest VKontaktie (VK), który jest rosyjską podróbką Facebooka. Co ciekawe VK na obszarze byłego ZSRR stała się bardziej popularny niż jej protoplasta. Według danych statystycznych z 2021 roku był używany przez 73% internatów. To samo przytrafiło się Instagramowi. Zamiennik nazywa się  Rossgram. Rosyjski serwis jest niemal kopią socialmediowego giganta, spod szyldu Meta. Podobnie wcześniej rozwijany RuTube, który jest podróbka YouTuba. Na serwisie dominują treści realizowane przez rosyjskich twórców, a głównym udziałowcem jest państwowy gigant Gazprom. 

Przykładów aplikacji, które dublują Zachodnie odpowiedniki jest coraz więcej i z biegiem czasu ich liczba będzie rosła. Jak mawiają liberałowie, rynek nie cierpi próżni, więc z pozoru dynamicznemu rozwoju aplikacji w Rosji nie należy się dziwić, jednak należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze pieniądze na realizację projektów typu Rossgram czy RuTube dostarcza państwo, a po drugie nad treściami, które są tam publikowane baczne oko sprawuje specjalny urząd Roskomnadzor, którego zadaniem jest monitorowanie, kontrolowanie i cenzurowanie rosyjskich środków masowego przekazu, czyli w skrócie dbanie o prawidłowe szerzenie państwowej propagandy. W efekcie czego tworzy się zamknięty krąg informacyjny, który wtłacza do społeczeństwa jedyną słuszną retorykę i punk widzenia, zbieżny z wizją jaką rozsiewają władze na Kremlu. 

Podsumowanie

Związek Radziecki ma bogatą historię innowacji technologicznych, często o przełomowym znaczeniu. Jak wskazują prowadzone na zachodzie badania. Cele imperium miały jednak charakter głownie militarny i cały projekt nie zyskał aprobaty. Dzisiaj wraz z ogromnym rozwojem i masowym dostępem do Internetu ¾ Rosjan posiada dostęp do globalnej sieci. Rosjanie mogli korzystać z wielorakich źródeł informacji i swobodnie wyrażać swoje opinie na portalach typu Facebook czy YouTube. Próbę odłączenia Rosji od światowego Internetu przyspieszyły sankcje po ataku na Ukrainę. Dzisiaj Rosja rozwija i tworzy kopie zachodnich portali, żeby upozorować potencjał technologiczny. Rozwijane przez rządowe pieniądze portale jak RuTube, Rossgram oraz inne są doskonałym miejscem do tego żeby powielać państwową propagandę i między innymi w tym celu są tworzone. Jednocześnie przez szereg kolejnych aktów prawnych Roskomnadzor (który odpowiada za kontrole przestrzeni informacyjnej) zyskuje coraz większe wpływy. Powstaje zaklęte koło informacyjne, w którym informacje pochodzą z jednego centralnego źródła powielającego rządową retorykę. Wszystkie te pseudo portale i narzędzia mające służyć jako substytuty nie są popularne w Rosji ,o czym świadczy choćby ilość sprzedanych VPNów, które zapewniają obejście blokad nałożonych na zachodnie portale. Popyt na nie w Rosji urósł prawie o 2000% po 24 lutego 2022 roku. 

Jeżeli interesujesz się tematem cyberbezpieczeństwa to koniecznie musisz przejrzeć nasze Social Media, na których znajdują się podcasty oraz webinary poświęcone tej tematyce.

Strona NCI: https://nci.org.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/instytutcyberbezpieczenstwa

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCWbOisE_jIDMfYaOJzUvNnA

UdostępnijUdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Pasowanie na artystę – „Pani Pylińska i sekret Chopina”

Następny wpis

Trwa nabór do Akademii Orkiestrowej NFM!

Następny wpis
Koncert solidarności z Ukrainą w piątek w Narodowym Forum Muzyki

Trwa nabór do Akademii Orkiestrowej NFM!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Najnowsze
  • Komentowane
  • Popularne
Znana brytyjska sieć otworzy swój sklep we Wrocławiu. To będzie debiut w tym mieście

Słynna hiszpańska marka już jutro otworzy swój sklep w Magnolia Park!

25 maja 2023
Akcja Miasto wyliczyła, że szybciej pójdziesz piechotą, niż pojedziesz nowym tramwajem na Popowice!

Akcja Miasto wyliczyła, że szybciej pójdziesz piechotą, niż pojedziesz nowym tramwajem na Popowice!

22 maja 2023
Co za wieści! Walka o mistrzostwo świata wagi ciężkiej w boksie odbędzie się we Wrocławiu!

Co za wieści! Walka o mistrzostwo świata wagi ciężkiej w boksie odbędzie się we Wrocławiu!

25 maja 2023
Przebudzenie Śląska zamieszało w walce o utrzymanie. Oto wszystkie możliwe warianty ostatniej kolejki [ANALIZA]

Przebudzenie Śląska zamieszało w walce o utrzymanie. Oto wszystkie możliwe warianty ostatniej kolejki [ANALIZA]

22 maja 2023
Akcja Miasto wyliczyła, że szybciej pójdziesz piechotą, niż pojedziesz nowym tramwajem na Popowice!

Akcja Miasto wyliczyła, że szybciej pójdziesz piechotą, niż pojedziesz nowym tramwajem na Popowice!

7
WROCŁAW: Tragiczny wypadek na Pełczyńskiej. Nie żyje jedna osoba

WROCŁAW: Tragiczny wypadek na Pełczyńskiej. Nie żyje jedna osoba

2
Superszybkie pociągi dla Norwegów powstają we Wrocławiu!

Superszybkie pociągi dla Norwegów powstają we Wrocławiu!

2
Kto zna Cię lepiej, niż właśni sąsiedzi? Być może TVN i Platforma Obywatelska, która z Andrzeja Mazura robi lokalnego bohatera w walce o czyste środowisko. To co na tych dwóch podmiotach wywołuje wielkie wrażenie, w sąsiadach polityka budzi inne emocje. Andrzej Mazur przegrywa z kretesem wybory na sołtysa Chocieborowic 36 do 14. 

Idol PO i TVN-u, lansowany we Wrocławiu, ale bez poparcia we własnej wiosce. Andrzej Mazur przegrywa z kretesem wybory na sołtysa Chocieborowic

2
Wpadka koszykarskiego Śląska. Znakomity Trefl zasypał WKS trójkami i sensacyjnie wygrał we Wrocławiu

Poznaliśmy rywala Śląska w wielkim finale Energa Basket Ligi! Kiedy pierwsze mecze?

28 maja 2023
Rowerem na trasy Masywu Ślężańskiego – jest piękniej niż się spodziewasz [VIDEO]

Rowerem na trasy Masywu Ślężańskiego – jest piękniej niż się spodziewasz [VIDEO]

28 maja 2023
WROCŁAW: Zaginęła 17-letnia dziewczyna! Od tygodnia nie ma z nią kontaktu

WROCŁAW: Zaginęła 17-letnia dziewczyna! Od tygodnia nie ma z nią kontaktu

28 maja 2023
Dobry początek roku Huberta Hurkacza. Polska gra dalej w United Cup

Hubert “Thriller” Hurkacz wygrywa w I rundzie Rolanda Garrosa! To była pięciosetowa bitwa!

28 maja 2023

Reklama

timcatering katering

Ostatnie aktualności

Wpadka koszykarskiego Śląska. Znakomity Trefl zasypał WKS trójkami i sensacyjnie wygrał we Wrocławiu
Sport

Poznaliśmy rywala Śląska w wielkim finale Energa Basket Ligi! Kiedy pierwsze mecze?

28 maja 2023
Rowerem na trasy Masywu Ślężańskiego – jest piękniej niż się spodziewasz [VIDEO]
Dolny Śląsk

Rowerem na trasy Masywu Ślężańskiego – jest piękniej niż się spodziewasz [VIDEO]

28 maja 2023
WROCŁAW: Zaginęła 17-letnia dziewczyna! Od tygodnia nie ma z nią kontaktu
Na sygnale

WROCŁAW: Zaginęła 17-letnia dziewczyna! Od tygodnia nie ma z nią kontaktu

28 maja 2023
Dobry początek roku Huberta Hurkacza. Polska gra dalej w United Cup
Sport

Hubert “Thriller” Hurkacz wygrywa w I rundzie Rolanda Garrosa! To była pięciosetowa bitwa!

28 maja 2023
Bez bramek na pożegnanie Oporowskiej z II ligą. Rezerwy Śląska remisują z Hutnikiem i oficjalnie spadają do III ligi
Sport

Bez bramek na pożegnanie Oporowskiej z II ligą. Rezerwy Śląska remisują z Hutnikiem i oficjalnie spadają do III ligi

28 maja 2023
Im doskonalsze poznanie
Felieton

„Im doskonalsze poznanie, tym doskonalsze może być działanie” – inteligencja atutem człowieka

28 maja 2023

WrocławskieFakty.pl - wiarygodne informacje z Wrocławia i regionu. Sprawdzone fakty i opinie.

Social Media

Polityka prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski
Zastępca redaktora naczelnego: Filip Macuda

Kategorie

  • Biznes
  • Blisko Wrocławia
  • Długołęka
  • Dolny Śląsk
  • Dzieje się
  • Edukacja
  • Felieton
  • Handel
  • Inne
  • Komunikacja
  • Kultura
  • Na sygnale
  • Oświadczenie
  • Polityka
  • Rozkład Jazdy
  • Sport
  • Syców
  • Ważne
  • Wiadomości
  • Wideo/Galerie
  • Wrocław
  • Wywiad

Ostatnie aktualności

Wpadka koszykarskiego Śląska. Znakomity Trefl zasypał WKS trójkami i sensacyjnie wygrał we Wrocławiu

Poznaliśmy rywala Śląska w wielkim finale Energa Basket Ligi! Kiedy pierwsze mecze?

28 maja 2023
Rowerem na trasy Masywu Ślężańskiego – jest piękniej niż się spodziewasz [VIDEO]

Rowerem na trasy Masywu Ślężańskiego – jest piękniej niż się spodziewasz [VIDEO]

28 maja 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Biznes
  • Edukacja
  • Handel

© 2022 WroclawskieFakty.pl

Drogi użytkowniku
Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://wroclawskiefakty.pl/polityka-prywatnosci)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT