Kontynuując dotychczasową politykę, Narodowy Bank Polski dąży do powiększenia zasobów złota, które stanowi strategiczny składnik oficjalnych aktywów rezerwowych.
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez NBP, w kwietniu 2024 r. zasób złota Narodowego Banku Polskiego zwiększył się o 150 tys. uncji i wynosił 363 tony. NBP uważa złoto za szczególnie istotny element swoich oficjalnych aktywów rezerwowych. Szczegółowe dane dostępne są w serwisie: https://nbp.pl/statystyka-i-sprawozdawczosc/statystyka-bilansu-platniczego/plynne-aktywa-i-pasywa-w-walutach-obcych/
Warto powyższe informacje uzupełnić o jeszcze jeden fakt. NBP opublikował 7 maja br. dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec kwietnia 2024 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 192,4 mld EUR i był wyższy o 4,6 mld EUR niż na koniec marca 2024 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 3,6 mld USD i osiągnął poziom 206,1 mld USD.
Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana głównie w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym – czytamy w oficjalnym komunikacie NBP.