Weekend 15 i 16 lipca przyniesie w Polsce falę upałów. Mieszkańcy Wrocławia i całego Dolnego Śląska muszą być przygotowani na to, że termometry wskażą nawet 35 stopni Celsjusza. IMGW i Alert RCB ostrzegają.
Przypomnijmy, że taka pogoda to zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie uważać powinny osoby starsze, a także te, które cierpią na choroby układów sercowo-naczyniowego i nerwowego oraz na cukrzycę.
Upały często prowadzą do przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Jak możemy rozpoznać te groźne stany?
Jeden z pierwszych sygnałów udaru słonecznego to mroczki przed oczami. Bladość i nadmierna potliwość, a także zawroty głowy także są objawami udaru słonecznego.
Pozostałe objawy to:
- dreszcze,
- bóle głowy,
- wymioty,
- osłabienie,
- niewyraźna mowa,
- chwiejny chód,
- przyspieszenie tętna,
- gorączka,
- zaburzenia oddychania,
- zwiotczenie mięśni,
- majaczenie,
- utrata przytomności.
W przypadku pojawienia się któregokolwiek z tych objawów należy jak najszybciej zmniejszyć temperaturę ciała. Ale stopniowo. Przez gwałtowne ochłodzenie, na przykład oblewając osobę zimną wodą, można bardziej jej zaszkodzić, niż pomóc.
- W pierwszej kolejności należy jak najszybciej przenieść osobę w zacienione, chłodne miejsce.
- Głowę i kark należy schładzać letnimi (nie zimnymi) okładami. Dobrym sposobem jest też wachlowanie lub rozpylanie wody w temperaturze 25–30 stopni Celsjusza. Chłodzenie należy kontynuować, aż temperatura spadnie do 38 stopni Celsjusza.
- Osobie, u której podejrzewamy udar, możemy podawać niewielką ilość chłodnej (nie zimnej) wody.
- Nie należy podawać żadnych leków, ani przeciwgorączkowych, ani przeciwbólowych.
Jeśli stan osoby szybko się nie poprawi, zwłaszcza w przypadku osób starszych i dzieci, należy wezwać pogotowie, dzwoniąc na 112.
To wytyczne, które podaje miejski portal wroclaw.pl
Przypomnijmy, że udar słoneczny nie jest jedynym niebezpieczeństwem upałów. Długie przebywanie na słońcu może powodować rozwój:
- intensywniejszych ataków astmy,
- chorób wątroby,
- chorób układu oddechowego,
- zakrzepów,
- nowotworów,
- chorób serca,
- zaburzeniach układu krążenia,
- choroby wieńcowej.
Zalecane jest unikanie przebywania na słońcu w godzinach 10:00-17:00. Należy stosować kremy z filtrem (minimum SPF 30, nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, nawilżać oczy, a także unikać wysiłku fizycznego).
Pamiętajmy o piciu wody i odpoczynku.